Izraelská tajná služba unesla íránského generála. Hledá izraelského letce, který je přes 30 let nezvěstný

Izraelská tajná služba Mosad unesla ze Sýrie íránského generála a v Africe ho vyslýchala kvůli pohřešovanému letci Ronovi Aradovi. Velitel Mosadu David Barnea, jehož citovala izraelská televize, řekl, že šlo o složitou operaci, která ale byla neúspěšná. Generál byl po výslechu propuštěn.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr izraelské krajně pravicové strany Jamina Naftali Bennett.

Izraelská tajná služba Mossad unesla ze Sýrie íránského generála a v Africe ho vyslýchala, prozradil premiér Naftali Bennett | Zdroj: Reuters

O akci informoval v pondělí parlament premiér Naftali Bennett. Podle něj se agenti snažili zjistit, kde se Arad nebo jeho tělo nachází. V Izraeli se považuje za nezvěstného od roku 1986, kdy se katapultoval z letadla nad Libanonem.

Izraelci si myslí, že ho zajalo libanonské šíitské hnutí Amal a předalo Íránu. Arad byl podle Izraelců převezen do Íránu a pak opět zpátky do Libanonu. Naposledy se o něm nějaká zpráva objevila v roce 1988.

Izraelští vojáci zabili čtyři příslušníky organizace Hamás. Podle premiéra se jednalo o teroristy

Číst článek

Deník Rás al-Jaum, který vychází v Londýně, v pondělí napsal, že agenti Mosadu zajali íránského generála, vyslýchali ho v nejmenované africké zemi a pak propustili.

Bennett k tomu řekl při zahajování zimního zasedání parlamentu, že Mosad nedávno provedl složitou operaci s cílem zjistit fakta o Aradovi. Velitel Mosadu Barnea přiznal, že šlo o „odvážnou, smělou a složitou akci, která nebyla úspěšná“.

Podle serveru The Times of Israel se tak vyjádřil na interním jednání Mosadu. „Bylo by lepší to nepublikovat, bohužel se nepodařilo nijak pokročit,“ citovala televize nejmenovaného zástupce izraelské obrany.

USA by měly být aktivnější, řekl ruský ministr zahraničí k obnově jaderné dohody s Íránem

Číst článek

Podle Bennetta se do zářijové operace zapojili agenti i agentky, aby zjistili, co se přesně s Aradem stalo. Premiér byl kritizován za to, že misi prozradil. V pozdějším prohlášení uvedl, že mělo smysl, aby informoval poslance i veřejnost, protože usiluje o vrácení všech „synů Izraele“ domů i po mnoha letech, jež uplynuly od jejich zajetí.

V Izraeli se připouští, že je Arad po smrti, ale panuje nejistota o okolnostech, za nichž zemřel. Před pěti lety se objevila informace, že byl roku 1988 zabit a pohřben u Bejrútu. Armáda v roce 2004 tvrdila, že letec zemřel až v 90. letech a že se mu nedostalo lékařské péče.

Roku 2006 řekl vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh, že podle Hizballáhu je Arad mrtvý a místo jeho hrobu neznámé. Německý vyjednávač Gerhard Konrad roku 2008 předal Izraeli od Hizballáhu informaci, že Arad zemřel v roce 1988 při pokusu o útěk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme