Těžké boje mezi vládou a povstalci už vypukly i v syrské metropoli

Těžké boje mezi syrskými rebely a vládou se přenesly také do hlavního města Damašku. Obyvatelé hlásí, že v noci začaly prudké ozbrojené srážky ve čtvrti Mezze, která patří k nejstřeženějším místům metropole. Kromě desítek tisíc civilních obyvatel v ní sídlí také státní instituce včetně bezpečnostního aparátu, a několik ambasád.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský rebel v Damašku

Syrský rebel v Damašku | Zdroj: ČTK

Podle svědectví místních obyvatel zaútočily vládní síly na úkryt povstalců. Armáda nejprve evakuovala obyvatele a pak došlo k asi dvou až tříhodinové těžké bitvě se samopaly, kulomety i protitankovými střelami.

Vše se odehrálo nedaleko sídla jednoho z hlavních činitelů syrského režimu a švýcarské ambasády.

Informace o případných obětech jsou různé a neověřené. Německá agentura DPA se dovolala jednomu opozičnímu aktivistovi, který tvrdí, že zahynulo 50 vojáků. Jedna z opozičních organizací uvádí 18 zraněných vojáků, podle vládních zpráv zahynul jeden voják a tři rebelové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové informace o střetech v Damašku telefonoval Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

O víkendu Sýrie kromě bojů zažila také tři teroristické útoky, při kterých zahynulo asi třicet lidí a na 150 dalších utrpělo zranění. Útočníci nastražili dvě bomby v Damašku a jednu v Allepu, kde syrský bezpečnostní aparát podle místních médií stačil oblast předem vyklidit a zahynuli pouze dva lidé.

Opozice tvrdí, že útoky na své lidi zorganizoval syrský režim, vládní média naopak obviňují opoziční teroristy podporované Saúdskou Arábií a Katarem.

Mezinárodní společenství sledují humanitární situaci

Podle agentury Reuters dnes v Sýrii zahájil misi společný tým expertů z OSN a Organizace islámské spolupráce vedený zástupci syrské vlády. Mise má vyhodnotit humanitární potřeby obyvatel.

Tým odborníků by měl dnes také vyslat do Sýrie pověřenec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan. Tato skupina má jednat o Annanově návrhu na rozmístění mezinárodních pozorovatelů v zemi. Obě strany konfliktu však zatím poslední Annanův návrh na složení zbraní odmítly.

V Moskvě jedná šéf mezinárodního výboru Červeného kříže Jakob Kellenberger, který chce využít ruský vliv na syrský režim a přimět ho, aby umožnil větší přístup lidí, kteří uvízli v bojové zóně, k humanitárním dodávkám.

Česká republika odmítá zavřít ambasádu v Sýrii. Nestáhne ani velvyslankyni

Číst článek

Odpůrci režimu prezidenta Bašara Asada si včera připomněli první výročí začátku protivládních protestů. OSN odhaduje, že za uplynulý rok zahynulo v zemi více než osm tisíc lidí.

Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka se Sýrie stala bojištěm velkého mezinárodního střetu. Asadův režim podporují Rusko a Čína, opozici zase Západ, USA a Saúdská Arábie. „Oba tábory mají uvnitř Sýrie své strany, které se zabíjejí navzájem. To už zažil Libanon nebo Irák,“ upozorňuje.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme