Trump popřel incident na Arlingtonském hřbitově, jeho vztah k veteránům provází kontroverzní historie
Republikánský kandidát do Bílého domu Donald Trump popřel, že se jeho tým v srpnu střetl se zaměstnankyní Národního Arlingtonského hřbitova. Americká armáda, která hřbitov spravuje, přitom uvedla, že Trumpův tým porušil zákaz focení v místě, kde jsou pohřbeni veteráni z Afghánistánu a Iráku a kde je zakázané provádět politickou propagaci. Na místě údajně došlo i k fyzické konfrontaci. S válečnými veterány Trumpa pojí kontroverzní historie.
Trump hřbitov navštívil 26. srpna k příležitosti tříletého výročí úmrtí 13 amerických vojáků při bombovém útoku v afghánském Kábulu, podle svých slov na pozvání pozůstalých rodin.
Americká stanice NPR poté informovala, že jeden ze členů Trumpova týmu se údajně slovně střetl a „prudce strčil“ jednu ze zaměstnankyň hřbitova, která chtěla týmu zabránit v natáčení a focení na pietním místě.
Trump reagoval prohlášením, že členové rodin mu dovolili na místě záznamy pořizovat, ačkoliv ani jejich svolení by bývalého prezidenta neopravňovalo nařízení porušit, připomíná server Politico.
V oddělených prohlášeních pak exprezidentův přední poradce Chris LaCivita označil zaměstnankyni hřbitova za „opovrženíhodného jedince“, který „šíří lži“ a „nezaslouží si posvátné místo zastupovat“, a mluvčí Trumpovy kampaně Steven Cheung řekl, že soukromému fotografovi byl na místo dovolen vstup a že dotyčná zaměstnankyně trpěla „duševní příhodou“, cituje ho deník The New York Times.
Americká armáda však podle stanice NPR zveřejnila prohlášení, podle něhož byli účastníci obřadu předem upozorněni, že využívání hřbitova, a především jeho takzvané sekce 60, k politickým aktivitám, je porušením nejen místních pravidel, ale také federálních zákonů. Trumpova kampaň z pietní akce zveřejnila záběry na sociální síť TikTok.
O incident se začal zajímat také demokratický člen sněmovního výboru pro dohled Jamie Raskin.
Ten se v dopise adresovaném náměstkyni ministerstva obrany Christine Wormuthové odkazuje na tvrzení armády, podle něhož dotyčná nejmenovaná zaměstnankyně hřbitova odmítla podat na člena Trumpova týmu stížnost kvůli strachu z reakce exprezidentových podporovatelů.
Trump ve svém nejnovějším vyjádření k incidentu uvedl, že na hřbitově „nebyl žádný konflikt“ a že příběh je „vymyšlený soudružkou Kamalou a jejím dezinformačním týmem“. Bez uvedení souvislosti se tak odkázal na svoji demokratickou protivnici a současnou viceprezidentku Kamalu Harrisovou.
Bývalého prezidenta s válečnými veterány, kteří mají ve Spojených státech velký kulturní a společenský význam, pojí kontroverzní historie. Už v roce 2015 například poznamenal, že zesnulý republikánský senátor John McCain „není válečným hrdinou“.
Zemřel americký senátor John McCain. Veterán z Vietnamu často stál proti vlastní straně, kritizoval i Trumpa
Číst článek
„Je válečným hrdinou, protože byl zajat. Mám rád lidi, kteří se nedostali do zajetí,“ poznamenal tehdy Trump.
McCain byl jako pilot amerického bombardéru v roce 1967 sestřelen nad tehdy severovietnamskou Hanojí během operace Rolling Thunder. V zajetí, v němž strávil několik let, zažil i mučení.
Američtí váleční veteráni podle agentury AP častěji podporují Republikánskou stranu a ve volbách v roce 2020 jich Trumpovi svůj hlas dalo asi 60 procent z nich.
Viceprezidentka a Trumpova oponentka v prezidentské volbě Harrisová svého soka obvinila, že „zneuctil posvátnou půdu“. „Arlington není místem pro politiku,“ uvedla mimo jiné Harrisová v rozsáhlém příspěvku na síti X.