‚Kdo dodržuje zákony, ničeho nedosáhne.‘ Na pobřeží Tuniska mají turisty, ve vnitrozemí úpadek

Před týdnem svěřili Tunisané v referendu do rukou prezidenta republiky rozsáhlou moc. Podle kritiků se z něj stane neomezený vládce. Mnozí ale věří, že je to jediná cesta ven z politického chaosu a ekonomického úpadku. V tuniském vnitrozemí je situace výrazně horší než na turistickém pobřeží nebo v hlavním městě. Z vládou zapomenutých oblastí proudí do Evropy nelegální migranti a k teroristickým organizacím noví bojovníci.

Tunis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nejúspěšnějšími projekty tady v Gasrínu jsou kavárny a restaurace. A víte proč?,“ ptá se mě místní aktivista Muhammad Táhir. Napadá mě jen nepravděpodobná možnost, totiž že množství kaváren a restaurací svědčí o blahobytu zdejšího obyvatelstva, které si může podniky dopřát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Štěpána Macháčka z tuniského vnitrozemí

„My se tady v Gasrínu všichni živíme pašeráctvím. A pašeráci pracují jedině v noci. Takže přes den pak nemají co na práci a vysedávají v kavárnách.“

V noci práce, ve dne espreso 

Stojíme s Muhammadem v centru stotisícového města, které působí spíš jako městečko na divokém americkém Západě, a je to skutečně do očí bijící: je po desáté dopoledne, tedy i v Tunisku uprostřed pracovní doby, a pouliční kavárny v Gasrínu jsou zaplněné do posledního místečka. Jsou to všechno muži, kteří půl dne popíjejí jedno espreso, sledují pouliční dění, nebo spolu něco řeší.

„Osmdesát kilometrů odtud je hranice s Alžírskem. A o něco dál na druhou stranu zase hranice s Libyí. Pašuje se všechno, jsou tu velké pašerácké gangy a je to rychlý výdělek. A to mladí chtějí, protože tady je nikdo nezaměstná,“ vysvětluje Muhammad.

23:39

Nová ústava po vzoru ‚středověkého chalífy‘? Tuniskému prezidentovi dává neomezené pravomoci

Číst článek

12 let stará naděje

Nedaleko odtud, v jiném vnitrozemském městě Sídí Búzíd, vzniklo před 12 lety arabské jaro. Zoufalé životní podmínky dohnaly k sebevraždě upálením se mladého pouličního prodavače Muhammada Búazízího. A o dva týdny později, začátkem ledna 2011, se pokusil jiný zoufalec, Hosní Kalíja, upálit i tady, v Gasrínu.

„Od doby těchto obětí a následné jasmínové revoluce se tady, v Gasrínu, nic nezměnilo. Tedy vlastně změnilo: životní podmínky se tu výrazně zhoršily. Během revoluce mladí požadovali pracovní uplatnění, zlepšení života. A stal se pravý opak,“ popisuje mi situaci v Gasrínu zdejší obyvatelka Marwa Sálihíjová.

„Stát nechal tuhle oblast a její obyvatele úplně na holičkách, úplně se odtud stáhl. Přitom Gasrín má ve své populaci nejvyšší podíl vysokoškoláků v rámci celého Tuniska,“ říká Sálihíjová.

Lidé z vysokoškolským diplomem jsou prý rádi, když odtud můžou jezdit na práci s lopatou do dvě hodiny vzdálené přímořské Súsy.

25:49

Na Arabské jaro se na Blízkém východě zapomnělo. Evropa ale zavírat oči nemůže, říká zpravodaj

Číst článek

„Oficiálně je míra nezaměstnanosti mezi vysokoškoláky v Gasrínu 38 procent. Skutečnost je ale mnohem horší,“ vysvětluje Muhammad a dodává, že žádnou podporu v nezaměstnanosti od vlády nemají. Pokud se jim poštěstí a práci seženou, pracují za plat v přepočtu asi osm tisíc korun měsíčně.

„Pašování je proto pro místní dobrou možností. A vláda nad tím přivírá oči, aby se o lidi nemusela starat. Chce všechno nechat, jak to je, ono se to vyřeší samo,“ zlobí se Muhammad.

Muhammada Táhira se ptám, jak s tím vším souvisí vysoké počty mladých mužů, které v Gasrínu v minulosti naverbovaly teroristické organizace, jako je Islámský stát:

„Náklonnost k teroristickým organizacím je částečně reakcí na zdejší situaci. Kdo dodržuje zákony, ničeho nedosáhne. Lepší je proto vydat se cestou nezákonnou. Vláda tu stala nepřítelem občana. A platí to i obráceně. V Gasrínu se proto může přihodit cokoliv.“

V téhle části Tuniska má člověk pocit, že se jí žádné politické změny nemůžou nijak dotknout. Na změny k lepšímu už zdejší lidé čekají dvanáct let.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme