Turecko odmítá poslat posily do Afghánistánu

Ankara nechce do Afghánistánu posílat další turecké vojáky, prohlásil včera turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který přilétá na návštěvu do Spojených států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan | Foto: OSN

Přitom to bylo právě Turecko, do kterého ještě letos na jaře vkládal velké naděje americký prezident Barack Obama, když řekl, že je to právě tato země, která může přemostit rozpory mezi západním a islámským světem.

Turecko je totiž jediným muslimským členem NATO a má v rámci aliance druhou největší armádu po Spojených státech. Navíc minulý týden generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen řekl, že NATO je zajedno, že podpoří USA v afghánské misi.

Bývalý český velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně v této souvislosti upozornil, že Turecko se snaží být ve své zahraniční politice emancipované a rozvíjet vstřícné vztahy s muslimskými zeměmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O turecko-amerických vztazích hovořil na Rádiu Česko bývalý velvyslanec ČR v Ankaře Tomáš Laně

"Turecko velmi citlivě rozlišuje mezi bojem proti terorismu a bojem proti islámu, což se ho velmi dotýká. A proto velmi zvažuje, zejména z vnitropolitických důvodů, zda do Afghánistánu vyslat vojáky, nebo nevyslat, a spíše se kloní k tomu, aby Afghánistánu pomáhalo ve výstavbě," řekl Tomáš Laně ve vysílání Rádia Česko.

Turecko nabízí investice i výcvik armády

"Jeho angažmá z hlediska investic do Afghánistánu je velmi vysoké, a dokonce Erdogan odjíždí do Spojených států s vyšší nabídkou finančního příspěvku, než je od něj požadován. Dokonce nabízí i výcvik afghánské armády jak na místě, tak v Turecku, nabízí i výcvik policie, ale zvyšování bojových jednotek je pro něj vnitropoliticky velmi choulostivá záležitost," vysvětlil s tím, že turecká veřejnost vnímá bojové akce v muslimských zemích nepříznivě.

Podle bývalého českého velvyslance ještě není zcela jisté, zda odmítnutí Ankary posílit kontingent v Afghánistánu je definitivní. "Turecká média se shodují v tom, že bude velice těžké tváří v tvář Obamovi vyjadřovat nějaká velmi striktní stanoviska," dodal Tomáš Laně.

Marika Táborská, Karolína Dubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme