Protesty španělských taxikářů ochromují dopravu v Madridu a Barceloně. Důvodem je Uber
Alternativní taxislužby jako Uber nebo Lyft často čelí odporu tradičních taxikářů. Vedou proti nim protesty a označují je za nekalou konkurenci. Obdobně tomu je nyní ve Španělsku, kde pokračují stávky taxikářů. Ty zatím způsobují dopravní kolaps v Madridu a v Barceloně.
Stávky taxikářů a taxikářek způsobují kolaps v největších španělských městech už několik dní. V Barceloně dokonce hrozili zablokováním hraničního přechodu La Junquera mezi Francií a Španělskem.
Taxikáři ale hranici nakonec nebudou blokovat, dohodli se v úterý s regionální katalánskou vládou na jistých výhodách. Služby nebudou moct volně jezdit po městě, budou muset mít objednávky minimálně hodinu napřed.
Za dva roky starý únik dat pokuta. Uber musí v Británii a Nizozemsku zaplatit celkem přes 26 milionů
Číst článek
V Madridu je to ale horší, protože taxikáři zablokují příjezdové cesty na letišti a areál Ifema, kde začíná jeden z největších festivalů turismu na světě.
Německo, Londýn i Dánsko
Uber čelí protestům i v jiných zemích. V Německu nesmí využívat amatérské řidiče, a tak musel některá města opustit. V Londýně si služba zajistila prodloužení licence díky slibu, že řidiči budou jezdit pouze v oblastech, pro kterou mají povolení.
Kodaň Uber opustil jak kvůli protestům, tak stížnostem policie. Provoz této aplikace zakázali v Bulharsku nebo v Turecku.
Uber nesmí jezdit ani v Brně. Ústavní soud ho označil za poskytovatele služeb, ne pouhého zprostředkovatele. O budoucnosti aplikace bude rozhodovat ještě vrchní soud. V Praze Uber zatím jezdí, ale taxikáři loni na protest zablokovali ulice. V červenci firma podepsala daňové memorandum, ve kterém se zavázala evidovat tržby svých řidičů v EET nebo poskytovat data o aktivitách řidičů.