Putin tvrdí, že Ukrajina je loutkový stát Západu, a proto se její porážka Rusku nedaří, vysvětluje analytik

Ukrajina i Západ mají od plánované ukrajinské protiofenzivy velká očekávání. „Kyjev se je teď snaží mírnit,“ soudí v pořadu Jak to vidí... na Dvojce analytik Jan Ludvík z Katedry bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Ukrajinci nepochybně chtějí Rusy vyhnat. Ale nepochybně také nechtějí, aby sami utrpěli velké ztráty,“ dodává.

Praha/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští kadeti na vojenské přehlídce ke Dni vítězství, Rudé náměstí v Moskvě, 9. května 2022

Ruští kadeti na vojenské přehlídce ke Dni vítězství, Rudé náměstí v Moskvě, 9. května 2022 | Foto: Evgeny Biyatov | Zdroj: Profimedia

Ukrajina potřebuje k úspěšné protiofenzivě dost zbraní i vojáků, problém by ale mohl být v tom, že jednotky nejsou dost sehrané, upozorňuje analytik Ludvík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: analytik Jan Ludvík z Katedry bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Moderuje Zita Senková

„Z uniklých amerických dokumentů vyplývá, že Ukrajina má shromážděnou poměrně velkou sílu a vojáci prošli zhruba tří až šestiměsíčním výcvikem, což není málo, ani mnoho. Nepochybně jsou dostatečně vycvičení na ovládání jednotlivých zbraňových systémů, někteří byli proškoleni i na Západě,“ shrnuje.

„Sehranost by ale může být problém. Sice se vojáci naučili pracovat s novou technikou, otázkou ale je, jestli se dokázali se sehrát navzájem tak, aby v ofenzivě byli schopní efektivně spolupracovat a skutečně dosáhnout průlomu,“ říká.

Také není jasné, kolik z toho, co si Kyjev přichystal pro ofenzivu, musel mezitím vyslat do bojů u Bachmutu.

Na protiofenzivu potřebuje ukrajinská armáda víc času, říká Zelenskyj. Čeká na tanky

Číst článek

„Ruská armáda minimálně teoreticky ví, jak vést moderní válku. Otázkou je, jestli bude schopná to udělat, navíc s mobilizovanými lidmi, kteří neprošli úplně adekvátním výcvikem,“ naznačuje Ludvík.

S teorií moderní války je podle něj seznámena i Ukrajina. „Jenže Ukrajina se dosud většinu času bránila. Teď potřebuje dosáhnout průlomu, aby se ruská fronta někde zhroutila a nebyla schopná minimálně desítky či stovky kilometrů klást odpor, než někde zformuje novou obrannou linii. Nikdo neví, jestli jsou toho Ukrajinci schopni a jestli budou Rusové schopni tomu efektivně čelit,“ připomíná analytik.

„Předchozí úspěšné ukrajinské ofenzivy následovaly po tom, co ruská armáda selhala, vystřílela si munici, ztratila hodně vojáků – a tím se otevřel prostor.“

Před unáhlením protiofenzivy varoval Kyjev i český prezident Petr Pavel.

„Okupovány jsou čtyři ukrajinské regiony a Ukrajinci nepochybně chtějí Rusy vyhnat. Ale nepochybně také nechtějí, aby sami utrpěli velké ztráty. Předchozí úspěšné ofenzivy následovaly po tom, co ruská armáda selhala, vystřílela si munici, ztratila hodně vojáků – a tím se otevřel prostor. Ukrajinci nechtějí dělat totéž, ztratit velkou část armády a otevřít tím Rusku prostor,“ říká Ludvík s tím, že aktuální fáze války opotřebovává obě strany.

Pohádka o Rusku a Západu

V úterý si Rusové připomněli konec druhé světové války, tradiční přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě byla ale o poznání střídmější než dřív. Zrušena například byla část vojenské přehlídky. V projevech, které zazněly, si Ludvík všímá proměnu kremelské rétoriky.

Místo piety ukazování svalů: Putin militarizoval oslavy 9. května, zneužívá svátek ke své agendě

Číst článek

„Vladimir Putin čím dál častěji říká, že jde o obrannou válku proti agresi Západu. Obhajuje se nejen před odpovědností, že rozpoutal válku na Ukrajině, ale obhajuje i výkon ruské armády. Vyprávět totiž ruskému publiku, že slavná ruská armáda není schopna udolat ukrajinskou armádu, je totiž naprosto v rozporu s příběhem o Rusku jako velmoci,“ soudí analytik.

Naopak příběh o tom, že Západ napíná všechny síly a vyzbrojuje ukrajinské žoldnéře, zní podle něj v ruských uších mnohem přesvědčivěji.

„Pohádka o tom, že Rusko samo bojuje proti celému velkému zkaženému Západu, který sice fyzicky prostřednictvím svých občanů do války nezasahuje, ale vyzbrojuje Ukrajinu, je naprosto kompatibilní s tím, že Ukrajina podle Putina není stát a že jedná jako loutka Západu. Díky tomu může Putin Rusům vysvětlit, proč se ji vlastně nedaří porazit,“ tvrdí Ludvík.

Záleží i na Číně

Čas na jednání o míru zatím podle Ludvíka nepřišel ani pro jednu stranu. „Obě věří, že v budoucnu mohou jít do jednání za mnohem lepší situace, než kdyby do toho šly teď,“ analyzuje.

Kreml dostatečně nechrání vlastní území. Ruští vojáci prchají z Bachmutu, tvrdí Prigožin

Číst článek

Rusové podle něj sází na to, že se jim časem podaří nastartovat zbrojní průmysl, zatímco ten západní se zpomalí a unaví. Naopak Ukrajinci – a s nimi i Západ – mají velká očekávání od protiofenzivy. „Kyjev se je teď snaží mírnit,“ uznává Ludvík.

Dost bude záležet i na tom, jak se zachová Čína. „Na jednu stranu je tu geopolitická aliance Pekingu s Moskvou, ne snad že by Čína měla něco zásadně proti Ukrajině, ale protože se společně s Moskvou staví proti Spojeným státům americkým,“ připomíná analytik.

Peking zároveň dlouhodobě trvá na dodržování principů národní suverenity, které pak může sám uplatňovat na Tchaj-wan, který považuje za své území.

„Tím pádem je Peking spíš na ruské straně, ale pořád ne úplně. A může tlačit na Ukrajinu výhrůžkou, že se postaví na stranu Ruska plně a dodá mu zbraně, což zatím nedělí. Na druhou stranu ale může Peking taky tlačit na Rusko. Je v unikátní situaci a záleží jen na tom, čeho bude chtít dosáhnout. Protože to nebude dělat altruisticky,“ uzavírá Ludvík.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Zita Senková, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme