Ukrajincům se podařilo protivníka zmást. Odkrývá to nedostatky ruské armády, míní expert

Současnou protiofenzivou v Charkovské oblasti se Ukrajině podařilo protivníka zmást. Myslí si to Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v Brně. Ruští okupanti podle něj očekávali protiofenzivu na jihu. Vývoj naznačuje možné převzetí iniciativy ukrajinskou armádou, minimálně v severní části fronty, řekl Petráš. Protiofenziva podle něj také odkryla nedostatky ruské armády.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta oblasti Dergači v Charkovské oblasti objímá s ukrajinskou vlajkou jednu z tamních obyvatelek

Starosta oblasti Dergači v Charkovské oblasti objímá s ukrajinskou vlajkou jednu z tamních obyvatelek | Foto: Vyacheslav Zadorenko | Zdroj: Reuters

Ukrajinská protiofenziva v oblasti Charkova byla podle Petráše překvapením nejenom pro ruskou armádu, ale de facto pro světovou veřejnost.

„Navzdory omezenému potenciálu zbraňových prostředků se podařilo ukrajinské armádě zmást ruského protivníka, který očekával operaci v jižní části fronty, tedy v oblasti Chersonu. Ukrajinská armáda naopak dokázala přesunout a nepozorovaně soustředit síly na severu,“ popsal situaci Petráš.

24:10

Přeskupení ukrajinských sil u Charkova si možná zaslouží zapsání do dějin vojenství, míní odborník

Číst článek

Protiofenziva v období do 10. září pak podle něj spočívala v rychlém manévru ukrajinských mechanizovaných jednotek s poměrně značnou palebnou silou a s podporou dělostřelectva a částečně i letectva, a to ve slabém Rusy okupovaném místě. Následovalo prolomení předního okraje ruské linie, proniknutí do značné hloubky okupovaného území a přinucení ruských jednotek k ústupu.

„V uvedeném případě jde o poměrně standardní manévr, který však vyžaduje vysokou organizovanost a koordinaci velení. Kromě toho je však potřebné i správně určit slabé místo protivníkových sil a čas, kdy musí operace proběhnout. To, co se odehrálo v posledních dnech a hodinách v severní části fronty, hovoří o vysoké schopnosti ukrajinské armády provádět efektivní vojenské operace,“ míní Petráš.

Bojový duch Ukrajinců

Současná protiofenziva podle něj také odhalila nedostatky na straně ruské armády. „Ať už jde o situaci v jižní části frontové linie, v oblasti Chersonu, v části východní, tedy oblast Siversk a Bachmut, či oblast Charkova, jde z ruské strany jednoznačně o zásadní nedostatky v několika klíčových oblastech schopností, a to především v oblasti zpravodajského zajištění operace, v oblasti velení a řízení. Klíčový problém však bude v celkové logistické podpoře v kontextu technické úrovně stavu používané vojenské techniky a zbraňových systémů,“ vyjmenoval Petráš.

Ukrajina zvrátila průběh války ve svůj prospěch, tvrdí americký Institut. Neznamená to však její konec

Číst článek

A doplnil, že od těchto skutečností se pak odvíjejí další chyby, které se markantně projevují při plánování operace a v průběhu jejího vedení.

Současný vývoj operace podle něj naznačuje možné převzetí operační iniciativy ukrajinskými silami, minimálně v severní části fronty.

„Byť se před několika dny zdálo, že jakákoliv ukrajinská protiofenziva narazí na nedostatečné či absentující materiální vybavení, ukazuje se, že bojový duch a étos ukrajinských obránců dokáže tyto nedostatky nahradit,“ poukázal odborník.

Morální a psychická výhoda vyplývající z tohoto operačního úspěchu pak podle něj případně může vést k demoralizaci protivníka. „Ovšem až čas ukáže, zda získanou operační výhodu dokáže ukrajinská armáda udržet a posléze přetavit do výhody strategické,“ uzavřel Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v Brně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme