Osobního překladatele ukrajinského premiéra zatkla tajná služba. Tvrdí, že je ruským agentem
Ukrajinská tajná služba SBU tento týden zadržela dva údajné ruské agenty. Informuje o tom ukrajinský server Segodnya. Zatímco jeden zadržený pracoval pro kyjevskou vládu jako překladatel, druhý byl vysoce postaveným důstojníkem rozvědky. Moskva případ odmítla jakkoliv komentovat.
Ministerstvo vnitra ve čtvrtek večer potvrdilo informace ukrajinské televize Prjamyj, podle které jde o Stanislava Ježova. Muž pracoval jako osobní překladatel premiéra Volodymira Hrojsmana. Zúčastnil se například jeho jednání v Bílém domě nebo v londýnské Downing Street. Podle SBU ale Ježov i z těchto jednání mohl pořizovat záznamy a posílat je Rusku.
Anektovaný poloostrov spojí s ruskou pevninou 'Krymský most'. O názvu rozhodlo referendum
Číst článek
„Máme důkazy o tom, že plnil úkoly ruských tajných služeb – konkrétně vojenské rozvědky GRU. Na jejich příkaz sbíral informace z vlády a taky ze zahraničních schůzek ukrajinského premiéra. Tyhle materiály pak ruským představitelům předával buď osobně, anebo elektronicky,“ uvedl náměstek hlavního vyšetřovacího oddělení rozvědky Vitalij Majakov.
Pokud se jeho vina prokáže, hrozí mu deset až patnáct let vězení. K situaci se vyjádřil také poslanec a poradce ministra vnitra Anton Geraščenko. Podle něj Ježova naverbovala ruská rozvědka v době, kdy pracoval na ambasádě ve Washingtonu. Z téhle diplomatické mise se vrátil už v roce 2012.
Trpělivé sbíraní informací
SBU premiéra před Ježovem poprvé varovala před několika měsíci. Tvrdí to alespoň deník Ukrajinska pravda. Hrojsman si dokonce poslechl nahrávku, na které jeho překladatel mluví s ruskými agenty. Tajná služba ale dál sbírala informace a nechtěla Ježova zbytečně vystrašit.
Rusko zasahuje do vnitřních záležitostí států, tvrdí Trump. Prezident představil bezpečnostní strategii
Číst článek
Zatknout se ho rozhodla až na základě informace, že se chystá emigrovat. Mluvčí Kremlu Dmitrij Pjeskov uvedl, že kauzu sleduje, ale nemůže se k ní vyjádřit.
O druhém zatčeném agentovi se toho ví ještě méně. SBU zatím potvrdila, že jde o jejího zaměstnance v hodnosti podplukovníka. Důstojník prý poskytoval informace ruským tajným službám a podílel se na rozvracení situace na Ukrajině. Hlavním důkazním materiálem je korespondence v mužově notebooku a tabletu. Policisté u něj doma našli taky pistoli, dva granáty a sedm set nábojů.
Jak připomíná deník Guardian, ukrajinské a ruské tajné služby spolu dlouhá léta spolupracovaly. Většina jejich vedoucích pracovníků spolu studovala ještě za dob sovětské KGB. Situace se změnila až v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a podpořilo separatisty na východě Ukrajiny.