Havanský syndrom ve Vídni? Americké úřady vyšetřují náhlé zdravotní problémy svých diplomatů
Americké ministerstvo zahraničí prošetřuje prudký a náhlý nárůst zdravotních potíží svých diplomatů a zaměstnanců na velvyslanectví ve Vídni. Na případ upozornil list The New Yorker. Zdravotní problémy nemají známou příčinu a příznaky se podobají potížím, které v letech 2016 a 2017 zaznamenali američtí diplomaté v Havaně, uvedla agentura AP.
Od vstupu do úřadu amerického prezidenta Joea Bidena zaznamenalo ve Vídni náhlé zdravotní potíže zhruba 20 diplomatů, zaměstnanců velvyslanectví či příslušníků rozvědných agentur.
Horká linka mezi Washingtonem a Pekingem? Biden chce zlepšit a urychlit komunikaci s Čínou
Číst článek
„Důkladně prošetřujeme zprávy o možných nevysvětlených zdravotních potíží lidí, kteří jsou součástí komunity kolem amerického velvyslanectví ve Vídni,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že šetření vede ve spolupráci s dalšími americkými vládními úřady. Podle listu The New Yorker je do případu zapojená i Ústřední zpravodajská služba (CIA).
Havanský syndrom
Některé zaznamenané příznaky se podobají potížím, které zaznamenali lidé působící na americkém velvyslanectví v Havaně v letech 2016 a 2017. Tehdy se mluvilo o náhlých a prudkých bolestech hlavy, ztrátě sluchu, poškození mozku či nevolnosti. V některých případech léčba trvala i mnoho měsíců.
Tehdejší americký prezident Donald Trump obvinil Kubu z útoku na americké zaměstnance. Podle některých odborníků zdravotní potíže mohlo způsobit použití akustických či mikrovlnných zbraní. Zveřejněné vědecké studie a posudky ale žádnou jasnou příčinu zdravotních problémů neurčily.
Agentura AP připomíná, že Vídeň je významný diplomatickým centrem, kde sídlí řada mezinárodních institucí a působí i mnohé světové rozvědky. V rakouském hlavním městě se například vedou rozhovory o íránském jaderném programu.