Nemůžu dýchat, volali lidé před Bílým domem. Protesty kvůli smrti George Floyda zachvátily USA
Až 25 let vězení hrozí Dereku Chauvinovi, expolicistovi, kterého v americkém státě Minnesota obvinili z vraždy. Po jeho zákroku zemřel Afroameričan George Floyd, který si po spoutaní stěžoval, že nemůže dýchat, když mu policista klečel na krku. V USA čin podnítil demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí. Město Minneapolis vyhlásilo noční zákaz vycházení, násilné protesty zažily New York, Atlanta a rozšířily se i před Bílý dům.
Před Bílým domem stáli lidé v rouškách a křičeli: „Nemůžu dýchat.“ Šlo o narážku na to, jakým způsobem zemřel George Floyd a přeneseně i na postavení černošské komunity v americké společnosti.
Nemůžu dýchat, volali lidé před Bílým domem. Na míst natáčel zpravodaj Jan Kaliba
„V téhle zemi se nic nezměnilo. Je to stejné jako před pěti lety, když se to stalo v Baltimoru, je to stejné jako v dobách hnutí za občanská práva v 60. a 70. letech. Změnilo se jen to, že mají k takovému násilí volnou ruku a teď to dělají sofistikovaněji,“ říká pro Radiožurnál rozčilený Afroameričan Moe Jones.
„Ministerstvo spravedlnosti po zločinech z nenávisti nejde. Zacházejí s námi jako s druhořadými lidmi, v podstatě jako se zvířaty. Rasismus je v Americe jednou z hlavních záležitostí a to musíme změnit,“ uvádí.
V Detroitu někdo střílel do davu protestujících proti smrti George Floyda. Jeden člověk zemřel
Číst článek
„Vím, že koronavirus je vážná věc, bereme ho vážně já, moje rodina i naše černošská komunita. Ale je čas postavit se té vraždě v Minneapolisu. A tak jsem přišel, abych to podpořil a dal Trumpovi najevo, že je špatný,“ říká protestující.
Jones v kritice prezidenta pokračuje: „Lidé jsou mu ukradení, rozděluje tuhle zemi, která potřebuje sjednotit. On by to mohl vyřešit za minutu, kdyby chtěl. Ale jemu jde o jeho voličskou základnu, chce vyhrát za každou cenu a lidské životy ho nezajímají.“
Před Bílým domem létaly také plastové lahve s vodou. Několik lidí bylo zatčeno a bezpečnostní složky preventivně izolovaly sídlo amerického prezidenta.
Afroameričan použil falešné doklady. Zemřel poté, co mu policista několik minut klečel na krku
Číst článek
„Chci vyjádřit hlubokou soustrast naší země rodině George Floyda. Mluvil jsem s ní, úžasní lidé. Stala se hrozná věc. Požádal jsem ministerstvo spravedlnosti, aby urychlilo vyšetřování jeho smrti. Jde o lokální záležitost, ale uděláme z ní federální,“ řekl Donald Trump ještě před tím, než se i ve Washingtonu, tak jako na mnoha místech Spojených států, začalo demonstrovat kvůli Floydově smrti.
„Nikdy se to nemělo stát, ale jsme odhodlaní k tomu, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost. Důležité je ale říct i to, že podporuju právo na pokojné protesty, ovšem nemůžeme dopustit, aby se z Minneapolisu rozšířily anarchie a chaos,“ dodal.