Mějte se na pozoru před hackery z Číny, varují v USA vědce vyvíjející vakcínu. Vyzývají k ochraně informací

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a americká agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) ve středu varovaly americké vědce pracující na vývoji vakcíny proti koronaviru, aby si dali pozor na hackery, za kterými stojí čínská vláda. Mohou se podle nich pokusit zmařit jejich práci a ukrást jim výsledky. Informovala o tom agentura AP.

Washington (Aktualizováno: 23:33 13. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcínu proti koronaviru vyvíjejí vědci po celém světě.

Americké agentury FBI a CISA apelují na výzkumníky, aby chránily vědecké informace (ilustrační foto) | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

„Čínské pokusy zasáhnout výzkum představují vážnou hrozbu pro boj naší země s nemocí covid-19,“ uvedly FBI a agentura CISA, která spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, ve svém prohlášení. Jak dodaly, zdravotničtí a farmaceutičtí výzkumníci by se měli mít před potenciálními útoky na pozoru a měli by přijmout opatření, aby ochránili své informace.

Slovenský ústavní soud zastavil přístup hygieniků k datům o telefonech. Chyběly záruky před zneužitím

Číst článek

Jaké instituce by se mohly stát terčem hackerského útoku, zveřejněno nebylo. Americké ministerstvo spravedlnosti dále uvedlo, že opatrné by měly být především ústavy, na které byla poslední dobou kvůli nemoci covid-19 upřena mediální pozornost. „Potenciální krádež vědeckých informací ohrožuje účinné nalezení možností léčby,“ dodalo ministerstvo.

Agentura AP poznamenala, že informace o možných hackerských útocích se objevila v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Prezident Donald Trump v posledních dnech na Čínu, kde se virus loni potvrdil poprvé, tvrdě útočil s tvrzením, že tamní vláda nese za rozsah pandemie zodpovědnost.

Tvrdí také, že Peking klame ohledně svých údajů nově nakažených, jichž denně oznamuje v posledních týdnech jednotky až desítky. Čína již Spojené státy vyzvala, aby přestaly zveřejňovat „neopodstatněná obvinění“.

‚Zákeřná kampaň‘

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl, že by vláda v Pekingu byla zapojena do jakéhokoli pokusu ukrást informace související s koronavirem. „Snažíme se být vůdčí silou na světě, pokud jde o léčbu covidu-19 a vývoj vakcíny,“ řekl mluvčí. „Je nemorální útočit na Čínu prostřednictvím fám a pomluv, když neexistují žádné důkazy,“ dodal.

Americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost již minulý týden zveřejnily prohlášení o tom, že na orgány a instituce zapojené do boje proti nemoci covid-19 útočí hackeři nejspíše podporovaní zahraničními vládami. Jde podle nich o „zákeřnou kybernetickou kampaň“ s cílem získávat citlivé údaje, duševní vlastní a „zpravodajství odpovídající národním zájmům“.

Jak tehdy dodaly, pachatelé těchto hackerských útoků ve velkém cílí na národní i mezinárodní zdravotnické orgány, dále pak na farmaceutické společnosti či lékařské výzkumné organizace. Využívají při tom metodu označovanou jako kropení hesel, což znamená, že se snaží proniknout do interních systémů aplikováním databáze často používaných přístupových klíčů jako jsou 123456 nebo qwerty.

Online reportáž

  • SAUDSKÁ ARÁBIE. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Saúdské Arábii dnes přesáhl 150 000 a 1184 lidí s nemocí covid-19 tam dosud zemřelo. S odvoláním na sdělení ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Počet nakažených v království v uplynulých deseti dnech opět stoupl. Dnes tamní ministerstvo zdravotnictví informovalo o 4301 nových případech nákazy, což celkový počet dosud potvrzených infekcí zvýšilo na 150 292. Počet nakažených v zemi přitom přesáhl 100 000 7. června, 1000 mrtvých Saúdská Arábie hlásila v polovině měsíce.

  • Česko

    PŮJČKA PRO MINISTERSTVO FINANCÍ. Ministerstvo financí dnes uzavřelo smlouvu s Rozvojovou bankou Rady Evropy (CEB) o půjčce zhruba osm miliard korun (300 milionů eur). Půjčku bude možné využít i na uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku. Na internetu  o tom informovalo ministerstvo financí. Podle MF CEB nabízí výhodnější úrok, než by ČR získala prodejem dluhopisů. 


  • Důležité

    PRAŽSKÝ MAGISTRÁT. Výsledky všech 50 politiků a zaměstnanců z pražského magistrátu, kteří byli testováni na covid-19 v souvislosti s potvrzenou nákazou primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), jsou negativní. Informoval o tom mluvčí Prahy Vít Hofman. I přes negativní test zůstanou v karanténě až do 29. června. Testováni byli všichni lidé, kteří se zúčastnili pondělního zasedání rady, včetně radních.

  • Evropská Unie

    FOND OBNOVY EKONOMIK EU. Mezi vrcholnými představiteli zemí Evropské unie se rýsuje shoda na principu budoucího fondu obnovy ekonomik, v některých bodech však přetrvávají spory. Po dnešní videokonferenci šéfů států a vlád to řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dodal, že chce se s prezidenty a premiéry ihned zahájit separátní jednání a v půli července je do Bruselu pozvat na osobní schůzku. Evropská komise chce ekonomikám pro zotavení z koronavirové krize nad úroveň běžného unijního rozpočtu poskytnout 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun).

  • Česko

    MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ. V Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin přibylo 49 případů nákazy koronavirem. Celkem v regionu od počátku pandemie onemocnělo 1887 lidí. Nárůst počtu nových nakažených zaznamenalo Karvinsko a Frýdecko-Místecko, kde je nové ohnisko nákazy v Domově Důstojnost v Nýdku. Hygienici v těchto okresech ode dneška zakázali návštěvy v zdravotnických a sociálních zařízeních a jejich zaměstnancům nařídili testování na koronavirus. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Ostravě.

  • Írán

    ÍRÁN. Za posledních 24 hodin se v Íránu nakazilo koronavirem 2615 lidí, 120 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Uvedlo to podle serveru BBC News tamní ministerstvo zdravotnictví. Írán tak zůstává jednou z nejvíce postižených zemí během pandemie.

  • Itálie

    POČÁTEK EPIDEMIE. Koronavirus se mohl v Itálii objevit již v prosinci, tedy dva měsíce před vypuknutím epidemie v zemi. Podle agentury AFP to uvádí studie italských zdravotnických úřadů. Stopy po viru byly během výzkumu objeveny ve vzorku odpadní vody z Milána a Turína z prosince a v odpadní vodě z Bologni z ledna. Vzorky z podzimu loňského roku byly na přítomnost koronaviru negativní, dodává AFP.

  • Česko

    MINISTR VOJTĚCH K NÁRŮSTU.

  • iROZHLAS

    POST HLAVNÍ HYGIENIČKY. Vláda v pondělí jmenuje Jarmilu Rážovou hlavní hygieničkou České republiky. Zvítězila ve výběrovém řízení, kterého se účastnili tři uchazeči, z nichž jeden nesplnil podmínky. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Přečtěte si v článku .

  • Velká Británie

    REKORDNÍ PŮJČKY. Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomiky v době koronavirové krize půjčila rekordních 55,2 miliardy liber (1,6 bilionu korun). Veřejný dluh Velké Británie tak poprvé od roku 1963 přesáhl sto procent hrubého domácího produktu. Vyplývá to z pátečních údajů britského statistického úřadu.

  • Rusko

    EPIDEMIE V RUSKU. Za posledních 24 hodin hlásí Rusko 7972 nových případů nákazy koronavirem, od vypuknutí epidemie se tak v zemi infikovalo 569 063 lidí. Již třetí den se tak denní přírůstky drží pod hranicí 8000. Během čtvrtka zemřelo 181 lidí, nemoc covid-19 si tak v Rusku vyžádala již 7841 životů. Více než 324 000 lidí s koronavirem se už vyléčilo, informoval podle agentury TASS ruský krizový štáb.

  • Slovensko

    UVOLNĚNÍ OPATŘENÍ. Slovensko ruší zákaz maloobchodního prodeje o nedělích, který zavedlo kvůli povinné dezinfekci prostor s cílem zamezit šíření koronaviru, a mezi bezpečné země nově zařadilo Polsko. Oznámili to slovenský premiér Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas. Od začátku července bude na Slovensku povoleno organizování například sportovních akcí s účastí více než tisícovky diváků pod podmínkou, že mezi dvojicí návštěvníků na stadionech bude volné místo. Stejné pravidlo bude platit i pro jiné hromadné akce. 

  • Radiožurnál

    118 NOVĚ NAKAŽENÝCH. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška není čtvrteční nárůst nakažených, který je největší od 21. dubna, nijak překvapivý - infikované totiž hlásí především ohniska lokální nákazy. „Číslo je Karvinsko, Praha a dvě obce na Frýdecko-Místecku. To jsou lokality, které reportujeme denně a vidíme, že se tam něco děje,“ řekl Dušek pro Radiožurnál a dodal, že nárůst by neměl ovlivnit červencové rozvolnění opatření.

  • Česko

    AKTUÁLNÍ DATA. Podle aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví  je v Česku k pátečním 9.00 celkem 10 283 infikovaných koronavirem, s nemocí se aktuálně potýká 2503 pacientů. Vyléčených je 7446, v nemocnici zůstává 136 nakažených. Ve čtvrtek bylo provedeno 4039 testů. Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných tak stoupl na 2,92 procenta.

  • USA

    KARANTÉNA V USA. Podle amerického imunologa Anthony Fauciho již není třeba v USA udržovat plošná karanténní opatření, a to i navzdory trvajícímu vysokému počtu nakažených koronavirem. V další fázi boje s epidemií je třeba se podle Fauciho zaměřit primárně na lokální nákazy, kde infikovaných stále výrazně přibývá. Informuje o tom server BBC News.

  • Německo

    EPIDEMIE V NĚMECKU. Za poslední den evidovalo Německo 770 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet infikovaných se tak vyšplhal na 188 534. Dalších 16 lidí na komplikace provázející onemocnění covid-19 zemřelo, celková smrtelná bilance činí k pátečnímu datu 8872. Vyplývá to z poslední statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha. Z covidu-19 se zotavilo 174 400 osob, za poslední den jsou uzdravených čtyři stovky. V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, hygienici ve čtvrtek evidovali 730 infikovaných.

  • NOVÝ ZÉLAND. Laboratoře na Novém Zélandu provedly ve čtvrtek 6273 testů, z nichž žádný nebyl pozitivní. Země se tak vrátila k nulovému přírůstku nakažených. V předchozích dnech se v zemi po více než třech týdnech znovu objevily nové případy infekce koronavirem, a to u dvou žen ze Spojeného království, které na Nový Zéland přicestovaly. Informuje o tom server BBC News.

  • Rusko

    TESTOVÁNÍ VAKCÍNY. Rusko začalo testovat na dobrovolnících z řad vojáků vakcínu proti novému koronaviru. Vyvíjí ji Národní výzkumné středisko Nikolaje Gamaleja v Moskvě ve spolupráci s ministerstvem obrany. Podle ruské vicepremiérky Taťjany Golikovové by vakcína v srpnu mohla získat státní registraci a v září by mohla začít její průmyslová výroba. Na vakcíně proti novému koronaviru v Rusku pracuje dalších 6 výzkumných ústavů nebo soukromých firem.

  • Evropská Unie

    FINANČNÍ PODPORA. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie si v pátek vůbec poprvé vymění názory na bezprecedentní balík peněz, který má evropským ekonomikám pomoci z koronavirové krize. Během videosummitu představí své zatím velmi odlišné postoje k fondu, který chce Evropská komise naplnit vypůjčeným tři čtvrtě bilionem eur (přes 20 bilionů korun).

  • Česko

    AKTUÁLNÍ DATA. Během čtvrtka přibylo v Česku 118 nově nakažených koronavirem - jde o nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Od té doby se nárůsty nejčastěji pohybovaly okolo 50. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví 10 280 případů infekce koronaviru. Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 je celkem 334, naopak 7440 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 2506 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví  k pátečním 0.30.

Načíst další

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme