Ústavní soudci se zřejmě podruhé vysloví k 'Lisabonu'
Ústavní soud zřejmě završí své druhé přezkoumávání Lisabonské smlouvy, reformující fungování Evropské unie, a pravděpodobně rozhodne o souladu či nesouladu tohoto dokumentu s českým ústavním pořádkem. O přezkum požádala skupina senátorů.
Stejní zákonodárci navíc napadli způsob, jakým Ústavní soud ve věci postupuje. Nelíbí se jim, že ústavní soudci řízení zjednodušili a zkrátili. Chtějí, aby se to v budoucnu neopakovalo.
"Podali jsme návrh na usnesení, kterým by napříště Ústavní soud nevycházel ze svého vlastního závěru o postupu, jakým má či chce posuzovat mezinárodní smlouvy," řekl jeden z odpůrců Lisabonské smlouvy, senátor Jiří Oberfalzer z ODS.
Právní zástupce prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu, advokát Aleš Pejchal v Ranním interview Radiožurnálu k rozhodování o Lisabonské smlouvě
"Nad rámec zákona si Ústavní soud ustanovil, že bude postupovat při posuzování mezinárodních smluv jako k jakékoli jiné stížnosti, týkající se domácích zákonů," dodal Oberfalzer. Pokud Ústavní soud poslední návrh senátorů zamítne, jsou podle Oberfalzera senátoři připraveni obrátit se na Evropský soud pro lidská práva.
"Budeme zvažovat, jestli se neobrátíme na Evropský soud pro lidská práva, protože postup, který Ústavní soud zvolil, se dá posuzovat jako neposkytnutí řádného procesu. Tento soud totiž nepostupoval podle řádných zákonů, ale vlastně si sám zákony dotvořil,"uvedl Oberfalzer.
Rozhodování soudu nejnovější krok senátorů neovlivní
Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška jde ze strany senátorů o velmi nestandardní procesní postup. Úterní jednání ústavních soudců, na kterém zřejmě padne rozhodnutí, to ale podle mluvčího neovlivní.
Premiér Jan Fischer věří, že Lisabonská smlouva začne platit počátkem příštího roku. Postup senátorů příliš komentovat nechtěl. "Nemůžu nijak hodnotit kroky senátorů, to je věc, o které si musí rozhodnout oni sami se vším vědomím odpovědnosti," řekl Fischer.
Rozsudek už dnes?
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) předpokládá, že by dnes Ústavní soud už měl vynést rozsudek. V rukou potom bude mít dokončení ratifikace prezident Václav Klaus.
"Pan prezident Václav Klaus jasně deklaroval, že v momentě, kdy Ústavní soud řekne své závěrečné rozhodnutí, bude konat. Předpokládám, že už to nebude zdržovat, takže celá Lisabonská smlouva by do konce roku mohla vstoupit v platnost. Řekl bych, že do konce listopadu by pan prezident měl svůj podpis přidat. Nepředpokládám, že to bude protahovat dále. Pak by to byla zjevná obstrukce," řekl Sobotka.
Ohlasy politiků k rozhodování Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě shrnuje redaktorka Rádia Česko Milada Richterová
Prezidenta Klause bude u soudu zastupovat advokát Aleš Pejchal, který také očekává, že Ústavní soud dnes vynese verdikt o ,Lisabonu'. V Ranním interview Radiožurnálu ale odmítl předpovědět, jaké rozhodnutí to bude.
K případnému podpisu prezidenta republiky pod Lisabonskou smlouvu pak advokát Pejchal podotkl, že jsou spousty smluv, které Česká republika nakonec neratifikuje, i když jsou v souladu s naším ústavním právem.
Zpravodajský portál Českého rozhlasu nabídne online audiopřenos z jednání Ústavního soudu. Sledujte na zpravy.rozhlas.cz.