Desítky izraelských tanků vjely na jih Pásma Gazy. Armáda vyzvala obyvatele k evakuaci
Do jižní části Pásma Gazy na úrovni města Chán Júnis vjely desítky izraelských tanků, vojenských vozidel s vojáky, ale i buldozery, napsala v pondělí agentura AFP s odvoláním na svědky. Ráno izraelská armáda vyzvala velkou část obyvatel města Chán Júnis k evakuaci. Později také uvedla, že se hlavní silnice vedoucí z města proměnila na bojiště, píše agentura Reuters.
Velitel izraelského obrněného sboru prohlásil, že jeho a další pozemní síly jsou blízko splnění svého válečného úkolu v severní části Pásma Gazy a operují i jinde na tomto palestinském území.
Do Pásma Gazy v pondělí přijela předsedkyně Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Mirjana Spoljaricová a vyzvala k ochraně civilistů podle mezinárodního práva a také k neblokování humanitární pomoci.
„Cíle v severní části byly téměř splněny,“ řekl brigádní generál Hišam Ibrahim izraelskému armádnímu rozhlasu. „Začínáme rozšiřovat pozemní manévry do dalších částí pásma s jediným cílem: svrhnout teroristickou skupinu Hamás,“ dodal.
Devětapadesátiletý Amín abú Hula uvedl, že izraelská vojenská vozidla vjela do vesnice Karára severně od Chán Júnisu. Podle 34letého Muáze Muhammada se tanky nyní pohybují také po dálnici, která spojuje severní a jižní část Pásma Gazy, informace není z nezávislého zdroje.
Evakuace k pobřeží
Izraelská armáda na síti X (dříve Twitter) v pondělí ráno zveřejnila mapu, na níž je zhruba čtvrtina Chán Júnisu vyznačena žlutě, a vyzvala obyvatele oblastí k okamžité evakuaci směrem k pobřeží a Rafáhu u egyptské hranice.
Arabský mluvčí izraelské armády později na síti X (dříve Twitter) oznámil, že hlavní cesta z Chán Júnisu na sever se proměnila na bojiště a byla uzavřena. Výjezd civilistů má být umožněn po silnici vedoucí na západním okraji města.
Předsedkyně Červeného kříže Spoljaricová na síti X (dříve Twitter) oznámila, že přijela do Pásma Gazy. Utrpení tamních obyvatel označila za nesnesitelné a zopakovala, že civilisté musejí být chráněni podle mezinárodního práva a je nutné umožnit plynulé dodávky humanitární pomoci. Zároveň vyzvala k propuštění rukojmích, které Hamás stále zadržuje, a žádala, aby rukojmí mohli bezpečně navštívit pracovníci Červeného kříže.
Palestinec Saláh Arjá, který žije v Rafáhu na jihu území, v pondělí BBC řekl, že jeho dům byl zničen, zatímco spal, a přestože věřil, že se nachází v bezpečné zóně. „Říkají vám, že je to bezpečná oblast, ale v celém Pásmu Gazy žádná bezpečná oblast není, jsou to všechno lži a manipulace,“ prohlásil.
V neděli náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi potvrdil, že Izrael pozemní operaci rozšiřuje i na jih Pásma Gazy. V předchozích dnech přitom na sociálních sítích kolovaly záběry, podle nichž izraelské tanky zamířily na jih.
Právě na jih přitom před boji na severu uprchlo mnoho civilistů. Na sever, vzhledem k pokračující izraelské operaci, ani do sousedního Egypta nemohou, takže jejich pohyb je omezen na oblast o rozloze 220 kilometrů čtverečních. Izrael mezitím čelí výzvám nejen Spojených států, aby udělal maximum pro ochranu civilistů.
Palestinské hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, 7. října zaútočilo na Izrael, zabilo 1200 lidí a přes 200 jich zajalo. Izrael vzápětí zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás porazit. Podle nedělních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy zemřelo v důsledku izraelského bombardování a pozemní operace více než 15 500 lidí, převážně civilistů.