V Berlíně začalo první společné jednání o nové vládě, konzervativní unii doplnila FDP a Zelení
K prvnímu společnému jednání o nové německé vládě se v pátek odpoledne sešli v Berlíně představitelé konzervativní unie CDU–CSU, Svobodné demokratické strany a Zelených. Předběžného rozhovoru se zúčastní asi 50 politiků a má trvat několik hodin. Následné sondovací rozhovory zaberou několik dalších týdnů. Nová vláda tak zřejmě nevznikne dříve než kolem Vánoc.
Trojice politických uskupení se v týdnu setkala na několika bilaterálních jednáních, v pátek zasedá poprvé společně. „Dá se říci, že teď začínáme,“ poznamenala kancléřka Angela Merkelová (CDU).
Předběžné rozhovory, které si strany zatím naplánovaly do 2. listopadu, podle ní ukážou, jestli je možné sblížit odlišné názory jednotlivých stran tak, aby se dalo přistoupit k samotným koaličním jednáním. Ta už by se zabývala konkrétní podobou koaliční smlouvy. Zatím je podle Merkelové u všech potenciálních partnerů vidět připravenost hledat řešení.
Vyjednávání o nové německé vládě začalo. Merkelová se sešla s liberály a ještě večer přijme Zelené
Číst článek
Otevřený přístup k rozhovorům dala v pátek najevo také volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová, podle které musí nová vláda bojovat proti klimatickým změnám a dětské chudobě. Výsledek jednání má ale zatím za nejistý. Šéf liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner čtveřici stran přirovnal k čtyřlístku, který by mohl Německu přinést štěstí. Zároveň ale poukázal na to, jak jsou v přírodě takové čtyřlístky vzácné.
Vznik nezvyklé koalice, která na spolkové úrovni ještě nikdy nevládla, mohou zkomplikovat především programové neshody mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé, například v otázkách uprchlické, energetické nebo evropské politiky. Aby se je podařilo překonat, stanovily si strany dvanáct tematických oblastí, které chtějí postupně diskutovat. Jsou mezi nimi například finance, hospodářství, Evropa, klima a životní prostředí, migrace a integrace, vzdělávání, práce a sociální otázky, rodina, zemědělství nebo vnitřní politika.
Merkelová též poznamenala, že by se vyjednávání mělo orientovat i podle očekávání Němců. Aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že lidé za nejnaléhavější úkoly pro novou vládu považují spravedlivé platy a daně (24 %), zlepšení systému péče o potřebné (22 %), ustavení jasných pravidel přistěhovalectví (18 %) a boj proti kriminalitě a terorismu (14 %).
Politici i pozorovatelé očekávají, že nová vláda nevznikne dříve než kolem Vánoc. Pokud by se ji nepodařilo sestavit, hrozily by zemi předčasné volby. Tomu se ale všechny strany jednající o koalici chtějí vyhnout.