V Číně existují nelegální vězení, vyplývá ze zprávy Human Rights Watch
V Číně existují vězení na černo. Vyplývá to z nejnovější zprávy mezinárodní organizace na obranu lidských práv - Human Rights Watch (HRW). Zveřejnila ji krátce před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Číně.
Nelegální vězení fungují pod správou místních organizací. Čínská vláda ale jejich existenci dosud popírala. Podle Human Rights Watch jsou vězení na černo v Pekingu a v dalších větších městech často v hotelech vlastněných státem, v domech s pečovatelskou službou nebo v psychiatrických léčebnách.
Občané se tam ocitnou rovnou z ulice, bez soudu. Někteří ze zadržených tam byli zavření bez možnosti kohokoliv kontaktovat celé měsíce. Většina obětí se vůbec nedozvěděla žádný důvod svého zadržení, ani to, jak dlouho tam budou.
Unášení do černých vězení se přitom týká i Číňanů, kterým ještě nebylo 18 let. Organizace Human Rights Watch o problému vypracovala třiapadesátistránkovou zprávu nazvanou Ulička do pekla. Je doplněná výpověďmi lidí, kteří byli ve nelegálních vězeních nezákonně drženi a týráni.
V Číně existují vězení na černo, vyplývá z nejnovější zprávy Human Rights Watch. Příspěvek Magdalény Trusinové a rozhovor se sinologem Ondřejem Klimešem.
Rada pro lidská práva OSN v červnu tohoto roku přitom konstatovala, že v Číně žádná vězení neexistují. "Čínský představitel při univerzální periodické revizi zcela jasně zalhal, když popřel existenci jakýchkoli černých detencí v Číně," konstatoval na Rádiu Česko sinolog Ondřej Klimeš.
Podmínky, které v nelegálních vězeních panují, jsou podle něj velmi nelidské. Zadržení lidé jsou vystaveni různým formám fyzického a psychického nátlaku.
O neoficiálních vězeních v Číně hovoří v pořadu Stalo se dnes východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš
"Mezi fyzické týrání patří bití, sexuální násilí, nedostatek jídla, absence přístupu k lékařské péči a tak dále. Lidé jsou drženi bez možnosti komunikace s okolím, jsou jim zabaveny doklady, je jim vyhrožováno, jsou vydíráni a často jsou okradeni," přiblížil Klimeš s tím, že takovéto podmínky nepanují jen v ilegálních vězeních, ale v celém čínském detenčním systému.
Zpráva Human Rights Watch se zabývá problémem černých detencí určených pro lidi, kteří cestují do provinčních hlavních měst, za účelem toho, aby protestovali formou demonstrace nebo podáním petice.
"Zpráva ale také konstatuje, že je pravděpodobná existence dalších černých detencí zaměřených na jiný druh nepohodlnosti pro vládu a správní orgány," dodal sinolog.