V Gaze lidé čelí podmínkám podobným hladomoru, říká šéf Světové zdravotnické organizace

Mnoho lidí v Pásmu Gazy čelí katastrofálnímu hladu a podmínkám podobným hladomoru. Podle agentury Reuters to ve středuprohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že u více než 8000 dětí mladších pěti let byla diagnostikována a léčena akutní podvýživa, včetně 1600 dětí s těžkou akutní podvýživou.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v Dajr Balahu podle agentury AP oznámila, že obdržela těla nejméně 30 osob zabitých při úderu

„Zatímco se svět soustředí na Gazu, na Západním břehu se také stupňuje zdravotní krize," uvedl Tedros | Foto: Ramadan Abed | Zdroj: Reuters

„Značná část obyvatel Gazy nyní čelí katastrofálnímu hladu a podmínkám podobným hladomoru,“ uvedl Tedros. „Navzdory zprávám o zvýšených dodávkách potravin v současné době neexistují důkazy o tom, že ti, kteří je nejvíce potřebují, dostávají dostatečné množství v dostatečné kvalitě,“ dodal šéf WHO.

Izrael zabil nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od začátku války. Zemřeli i další tři bojovníci hnutí

Číst článek

Kvůli nejistotě a nedostatečnému přístupu humanitárních organizací v Pásmu Gazy podle Tedrose mohou fungovat pouze dvě stabilizační centra pro pacienty s těžkou podvýživou. „Naše neschopnost bezpečně poskytovat zdravotní služby spolu s nedostatkem čisté vody a hygienických zařízení výrazně zvyšuje riziko podvýživy dětí,“ dodal.

Válka Pásmu Gazy vypukla po teroristickém útoku Hamásu a dalších radikálních hnutí ze 7. října, při němž zahynulo téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 250 bylo vzato jako rukojmí. Izrael v odvetě zahájil masivní ofenzivu, během níž přišlo o život přes 37.200 Palestinců, uvádějí úřady v Gaze kontrolované Hamásem. Izraelské vojenské akce také vyhnaly z domovů většinu ze zhruba 2,3 milionu obyvatel Gazy a podle WHO způsobily rozsáhlý hlad a zkázu.

Hamás oznámil, že je ‚připraven pozitivně‘ dosáhnout dohody o příměří. Zprávu předal Kataru s Egyptem

Číst článek

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a „vyhlazování“, uvedli ve středu zveřejněné zprávě experti Rady OSN pro lidská práva.

Tedros také upozornil na samostatnou zdravotní krizi na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde se podle něj zdravotnictví stalo od 7. října terčem téměř 500 útoků.

„Zatímco se svět soustředí na Gazu, na Západním břehu se také stupňuje zdravotní krize, kde útoky na zdravotnictví a omezení pohybu osob brání přístupu ke zdravotnickým službám,“ řekl. „Ve většině oblastí Západního břehu fungují kliniky pouze dva dny v týdnu a nemocnice pracují přibližně na 70 procent kapacity,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme