V Moskvě protestovaly stovky lidí proti ústavním změnám. Putin by mohl u moci zůstat až do roku 2036
Stovky lidí v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru Putinovi poskytují možnost setrvat u moci až do roku 2036. Agentura Reuters odhadla počet demonstrantů na 500, reportérka deníku Kommersant na 300. Přes 100 protestujících policie zadržela. Obdobná akce byla ohlášena i z druhého největšího ruského města - Petrohradu.
„Na Puškinově náměstí v Moskvě začala opozice sbírat podpisy pod kolektivní žalobu, kterou se chce u soudu domáhat zrušení výsledků referenda o ústavních změnách,“ napsal Kommersant na svém webu.
‚Pryč s Moskvou.‘ Východní Sibiř se vzbouřila Putinovi, Kreml má podle experta obavy z šíření protestů
Číst článek
Z více než dvou stovek ústavních změn, schválených v referendu, opozičníci požadují zrušit pouze ustanovení, které dovoluje Putinovi, aby po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 kandidoval ještě na dvě další šestiletá období. Zpočátku policie sbírání podpisů podle Kommersantu jen přihlížela, ale po jeho skončení se pustila do zatýkání.
Podle specializovaného portálu OVD-Info, který monitoruje počínání policie, bylo zadrženo více než sto demonstrantů. Mnozí z demonstrantů podle Reuters přišli v rouškách s nápisem „Ne“, skandovali hesla za Putinovo odstoupení a třímali transparenty.
„Přišel jsem se podepsat pod petici proti ústavní reformě, protože jsem nacionalista,“ řekl čtyřicátník v černém tričku, zatímco dav skandoval „Putin je zloděj!“. Podepsat se přišla i čtrnáctiletá Vasilisa, podle které „Putin zavinil chudobu v naší zemi“ a v Rusku je možné „beztrestně zabíjet gaye a mlátit ženy“.
Rusové v referendu podpořili změny, které mohou Putina udržet u moci do roku 2036
Číst článek
Fronty zhruba 500 zájemců, kteří chtěli petici podepsat, se podle deníku vytvořily také v Petrohradu. Místní server Fontanka poznamenal, že zatímco v Moskvě už se zatýká, v Petrohradu demonstranti stále stojí disciplinovaně ve frontě na podpis. List připomněl, že úřady s odvoláním na nebezpečí koronaviru odmítly povolit demonstraci.
Opozice pokládá tento důvod za ryze formální, koronavirus podle ní totiž nezabránil úřadům uspořádat od 25. června do 1. července celostátní hlasování o změnách v ústavě. Změny v ústavě schválilo asi 58 milionů voličů, což mluvčí Kremlu označil za Putinův triumf.