V Rusku sílí protesty opozice proti 'televizní propagandě'

Ruští aktivisté chtějí zažalovat televizní stanici NTV, která odvysílala pořad, odhalující údajné pozadí opozičních protestů. Půlhodinový dokument obviňuje účastníky demonstrací, že se scházeli za peníze ze zahraničí. Podle názoru mnohých Rusů vytvořili dílo, které si v ničem nezadá s klasickou sovětskou propagandou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti dokumentu televize NTV

Protest proti dokumentu televize NTV | Zdroj: Reuters

Dokument obviňující účastníky opozičních protestů, že na mítinky přicházeli za peníze či cukrovinky „ze západu", vyvolal vlnu rozhořčení. V neděli proto u moskevského sídla státní televize protestovaly stovky lidí. Skandovali hesla „Hanba NTV, hanba policii a NTV lže". Policie protest rozehnala a část demonstrantů pozatýkala, mezi nimi i několik opozičních lídrů.

„Jsme tu, abychom se zúčastnili definitivního pohřbu poctivé televizní žurnalistiky. Ta v Rusku až na pár čestných výjimek úplně vymřela," říká aktivistka a bývalá novinářka Olga Kuračovová. U hlavního vchodu do budovy televizního centra se symbolicky vrší karafiáty, drobné mince a bankovky a sladkosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstraci proti televizní stanici NTV natáčela reportérka ČRo Lenka Kabrhelová

„Zřejmě jim v televizi nestačí výplaty, že musejí na objednávku dělat podobně ostudné pořady," říká manažer Ilja Jeršov a pokládá padesátirublovou bankovku za stěrač auta stojícího vedle vchodu.

Pobouření, ale i pobavení neskrývá řada dalších demonstrantů. Docentka historie Jelena Filinová drží v ruce pytlík se sušenkami v narážce na hlavní argument pořadu: že úrý účastníci masových opozičních protestů demonstrovali za sladkosti a peníze ze západu.

„Obviňují nás z toho, že tu jsme za peníze, což je urážlivé, ale zároveň i směšné. Já chodím demonstrovat, abych vyjádřila nesouhlas s tím, že nám už dvanáct let upírají svobodu a demokracii. Státní moc nás ale bohužel odmítá slyšet a ukazuje se, že pravdu mají skeptici - Putin, který celý život strávil v KGB, není schopen kompromisu, nechápe, co demokracie znamená, a vládne skrze silové metody," říká Jelena Filinová, která věří tomu, že opoziční protesty s příchodem jara znovu zesílí.

Televizi kontroluje Gazprom

Podle mnohých mohou k mobilizaci lidí paradoxně posloužit i programy podobné půlhodinovému dokumentu NTV s názvem „Anatomie protestu". Vedení stanice ho sice hájí, a dokonce ho neváhalo zopakovat. Za přinejmenším neetický ho ale označují i někteří zaměstnanci NTV, kdysi liberální zpravodajské televize, která byla po nástupu Vladimira Putina k moci nucena změnit tvář.

Televize, kterou má pod kontrolou státní plynárenská společnost Gazprom, je nyní známá coby nástroj využívaný k očerňovacím kampaním těch, kdo se znelíbí Kremlu.

„Nejsem tu kvůli sobě, mě už se jejich lži a výmysly nedotýkají. Lidé, kteří chodí protestovat, nic z toho neberou vážně. Jsem tu ale kvůli těm spoluobčanům, kteří nevyužívají internet a televize je pro ně hlavním zdrojem informací. Ti podobné propagandě často věří, zvlášť když se pravidelně a často opakuje," upozorňuje 35 letý programátor Alexej Safonov, kterému se nelíbí, že televize funguje jako další mocenský nástroj Kremlu.

Podle expertů možná dokonce stejně efektivní jako obušky zásahové policie, v jejichž antonech Alexej a s ním stovka dalších účastníků protestu skončili.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme