OBRAZEM: Světlice, petardy i slzný plyn. Pravice přes zákaz oslavila nezávislost Polska pochodem Varšavou

Tisíce lidí vyšly ve středu do ulic Varšavy v rámci Pochodu nezávislosti, který již několik let pořádá polská krajní pravice k výročí opětovného získání samostatnosti Polska v roce 1918. Někteří účastníci průvodu se střetli s policií, polská média hlásila i raněné. Policie přes 300 lidí zadržela. Starosta města pochod letos kvůli prudkému šíření koronaviru zakázal.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci zapalovali v centru metropole světlice a házeli petardy, kamení či lahve na okolní domy i policisty. Policie proti nim zasahovala slzným plynem či gumovými projektily. Polská média hlásila po střetech s pořádkovými silami raněné, kterým museli pomáhat zdravotníci. Varšavská policie později uvedla, že zraněných je i několik členů pořádkových sil.

Polská krajní pravice přes zákaz vyšla k výročí nezávislosti do ulic. Pochod provází střety s policií

Číst článek

Zasahovat museli také hasiči, jelikož jeden z bytů na trase průvodu začal hořet. Média požár kladla za vinu účastníkům pochodu, kteří do bytu zřejmě vhodili světlici. Na balkoně o pár pater výše vlála duhová vlajka na podporu gayů a nápis Strajk kobiet (Ženská stávka), jenž odkazuje na hnutí, které organizuje demonstrace proti potratovému zákonu. Hasiči požár uhasili a nikdo nebyl zraněn.

Příznivci krajní pravice se s policií střetli také u Národního stadionu, kde vláda nechala vybudovat dočasnou nemocnici pro pacienty s covidem-19. Robert Bakiewicz, jeden z organizátorů pochodu, z násilí u sportovního areálu obvinil policii, která prý účastníky akce vyprovokovala.

Mluvčí varšavské policie Sylwester Marczak uvedl, že policie pochodujícím zatarasila cestu, protože v té době byly zrovna doručovány do nemocnice plicní ventilátory a pořádkové síly chtěly zajistit, aby se tam dostaly včas.

Řada lidí do průvodu vyrazila s červenobílými polskými vlajkami a někteří nesli transparenty s heslem „Naše civilizace, naše pravidla“, popsala agentura Reuters.

‚Normální rodina – silné Polsko

Mnozí účastníci se kvůli zákazu pochodu vydali do ulic hlavního města v automobilech a na motocyklech, i když úřady podle televize TVN24 zakázaly rovněž motorizovanou formu akce. Jeden z vozů byl označen sloganem „Normální rodina – silné Polsko“ s odkazem na postoj pravicových stran vůči právům LGBT komunity (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Polsko si 11. listopadu připomíná opětovné získání nezávislosti, které se dočkalo po 123 letech v roce 1918. Polské království patřívalo k velkým evropským státům, ale v letech 1772 až 1795 při takzvaném trojím dělení zaniklo, když bylo postupně rozděleno mezi Prusko, Rakousko a Rusko.

23:05

Protesty nepodporují jen mladí lidé. Situace může eskalovat příští týden, říká polská překladatelka

Číst článek

Loni se varšavského pochodu zúčastnilo několik desítek tisíc lidí a pořádkové síly bránily střetům mezi nacionalisty a účastníky levicové protidemonstrace. Při předloňských oslavách stého výročí obnovení nezávislosti šli představitelé vlády a prezident Andrzej Duda poprvé ve stejném průvodu jako přívrženci radikální pravice, ale s odstupem. Akce se tehdy zúčastnilo na 200 000 lidí.

Polarizace polské společnosti výrazně vzrostla po nástupu konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) k moci v roce 2015. Strana vyzývá k obnově vlastenectví a katolických hodnot a odmítá západní liberalismus. Její kritici tvrdí, že tiše podporuje skupiny, které mají kořeny ve fašistických a antisemitských hnutích třicátých let. PiS to odmítá.

Ve Varšavě a dalších polských městech se v poslední době konají rovněž obrovské demonstrace proti potratovému zákonu a nedávnému rozhodnutí ústavního soudu, který interrupce v zemi de facto zakazuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme