Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Vedeme dialog s Tálibánem, oznámil Peskov. Rusko navíc zvažuje, že organizaci odebere status teroristů

Rusko vede dialog s hnutím Tálibán, které vládne v Afghánistánu, a má s ním k probrání řadu naléhavých témat, prohlásil v úterý podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. O den dříve ruské ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že zvažuje odebrání Tálibánu z ruského seznamu teroristických organizací.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov

Rusko vede dialog s afghánským Talibánem, oznámil ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov (archivní foto) | Foto: Vladimir Pirogov | Zdroj: Reuters

„Je to země, která s námi sousedí. Tak či onak s nimi (tálibánci) komunikujeme. Musíme řešit naléhavé otázky. K tomu je potřeba dialog,“ sdělil Peskov. Dodal, že Tálibán v Afghánistánu fakticky vládne a že Rusko s ním komunikuje jako prakticky všechny země.

Jaké konkrétně palčivé otázky musí Rusko s Tálibánem probírat, Peskov neupřesnil. Agentura Reuters ale připomněla, že v březnu Rusko zažilo nejhorší teroristický útok v posledních dvaceti letech, při němž zahynulo nejméně 144 lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát.

22:52

Miliony za výkupné, uzavírání dohod. Západní přístup v jednání s teroristy je paradoxní

Číst článek

Podle amerických rozvědek za činem konkrétně stojí Islámský stát-Chorásán, tedy afghánská odnož této organizace. Islámský stát je přitom v Afghánistánu hlavním rivalem Tálibánu a po uchopení moci tálibánci spustil v zemi vlnu násilností.

Rusko vede Tálibán na seznamu teroristických organizací od roku 2003. Afghánský Tálibán naproti tomu nefiguruje například na obdobném americkém seznamu.

Tálibán se v Afghánistánu vrátil k moci v roce 2021. Původně sliboval, že bude jednat umírněněji než za své předchozí vlády v 90. letech, postupně ale omezuje práva občanů, především žen.

Afghánistán se potýká s ekonomickou krizí, mimo jiné proto, že řada zahraničních organizací přerušila po nástupu radikálního hnutí k moci humanitární pomoc, na které byl Afghánistán jako jedna z nejchudších zemí světa značně závislý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme