Labouristé nepůjdou do eurovoleb s požadavkem na druhé referendum o brexitu, rozhodl výbor strany
Vedení britských labouristů v úterý odolalo tlaku některých členů strany a nezařadilo do svého programu před volbami do Evropského parlamentu bezpodmínečný požadavek na druhé referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie. V souladu s dřívějším usnesením chce nejsilnější opoziční strana o další hlasování usilovat jen v případě, že konzervativní vláda odmítne změny v brexitové dohodě s EU a na obzoru nebudou předčasné parlamentní volby.
Británie měla původně Evropskou unii opustit již 29. března, neodešla z ní ale ani v náhradním termínu 12. dubna. Nyní je nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Předseda labouristů Jeremy Corbyn čelí vzhledem k nejasnostem kolem způsobu odchodu Británie z EU tlaku ze strany mnoha svých poslanců, aby podpořil druhé referendum na téma brexitu.
‚Ochráníme naše místo v Evropě.‘ Skotská premiérka chce nové referendum o nezávislosti
Číst článek
Dlouholetý euroskeptik Corbyn ale tlaku dlouhodobě odolává a další lidové hlasování chce připustit pouze v případě, že by hrozil odchod na základě „zničující“ brexitové dohody premiérky Theresy Mayové či brexit bez dohody.
Výkonný výbor strany v úterý po pětihodinovém jednání rozhodl, že zmínka o referendu v předvolebním programu bude „plně v souladu“ s dosavadní politikou strany.
O referendum tedy budou labouristé usilovat jen v případě, že nebudou moci dosáhnout alternativ, kterým dávají přednost: změněné dohodě vyjednané s EU nebo předčasným volbám.
Blížící se eurovolby
Podle labouristické poslankyně Jess Phillipsové hrozí, že labouristé ve volbách do europarlamentu utrpí „výprask“, pokud nedokážou oslovit voliče, kteří jsou proti odchodu Británie z EU.
O svém postoji k druhému referendu vedení labouristů nyní rozhodovalo kvůli volbám do Evropského parlamentu, které se ve Spojeném království takřka jistě uskuteční 23. května.
Vyhnout by se jim Britové mohli pouze v případě, že by se podařilo vládním konzervativcům a opozičním labouristům dohodnout na kompromisu a schválit v parlamentu třikrát odmítnutou brexitovou dohodu, kterou premiérka Mayová uzavřela loni s Bruselem.
Rozhovory, jejichž cílem je najít východisko z brexitového patu, by podle úterního prohlášení mluvčího britské vlády mohly brzy skončit. Podle britského tisku by výsledek jednání strany mohly veřejnosti oznámit již v polovině příštího týdne.