Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Velvyslanec ČR v Moskvě: Přes narušení voleb se Rusko zlepšuje

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v Praze otevře výstavu nejcennějších uměleckých děl z pokladnice Kremlu. Má podepisovat kontrakty za desítky miliard. A je pravděpodobné, že bude lobbovat za dostavbu Temelína za účasti ruské firmy Atomstrojexport. To vše několik dní po nedělních volbách, ve kterých vládní Jednotné Rusko ve volbách oslabilo. Demokratické země, mimo jiné Spojené státy a ruská opozice navíc poukázaly na volební manipulace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kolář, velvyslanec ČR v Ruské federaci na návštěvě ČRo

Petr Kolář, velvyslanec ČR v Ruské federaci na návštěvě ČRo | Foto: Filip Jandourek

Martina Mašková z Rádia Česko se zeptala českého velvyslance v Moskvě Petra Koláře, zda bude výsledek parlamentních voleb předmětem schůzek prezidenta Medveděva s českými činiteli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl velvyslanec České republiky v Rusku Petr Kolář

„Dost dobře si nedokážu představit, že bychom ignorovali fakt, že v Rusku proběhly parlamentní volby a jejich výsledek určitě je zajímavý. Neumím si představit, že by o tom prezident republiky nebo premiér s panem prezidentem Medveděvem nemluvili.“

Spojenci České republiky, včetně Spojených států, kritizují průběh voleb. Hillary Clintonová řekla, že nebyly ani svobodné, ani spravedlivé. Jaká je pozice České republiky?

„Není to nijak zatím oficiálně formulováno, pokud vím. Dnes je úterý, tak možná ještě vznikne nějaká oficiální pozice. Ale pozice je taková, že volby přinesly zajímavý výsledek, na mnoha místech došlo pravděpodobně - i podle toho, jak to hodnotí mezinárodní a zahraniční pozorovatelé, i ruští pozorovatelé - k narušení voleb, ale je to teď na Rusku, aby to vyhodnotilo. Aby nejenom jejich oficiální představitelé, ale i ti, kteří jsou za pozorování voleb zodpovědní, k tomu zaujali nějaké jasné stanovisko.

Já pokud vím, tak zatím ministr zahraničí České republiky k tomu žádné stanovisko nezaujal. Ale my jsme tam měli své pozorovatele, byli tam jak naši zákonodárci , tak naši novináři, a na vlastní oči viděli, jak to probíhalo. Takže objektivně bohužel musím konstatovat, že skutečně na některých místech k pokusům o narušení docházelo.

Na druhou stranu jsou to volby, které, jak říkám, přinesly zajímavý výsledek. Kdyby nebyly vůbec svobodné nebo byly totálně zmanipulované, tak ten výsledek by byl asi jiný. Takže zachovejme si chladnou hlavu a zdravý odstup. Rusko je v procesu vývoje, je to zajímavá evoluce, a rozhodně to není žádný Sovětský svaz, ani tam nedochází k nějakému absolutnímu omezování osobní svobody. Jsme mnohem dál a buďme tedy objektivní.“

Takže z pohledu České republiky omezování digitálních svobod a tyto záležitosti nejsou závažným porušením demokratičnosti voleb?

„Tak určitě jsou varovným signálem, tam zdaleka není všechno v pořádku. Ale když to srovnáme s minulostí, tak ono to opravdu není zase tak fatálně nedemokratické nebo nesvobodné.

Jak říkám – docházelo k narušením, docházelo k excesům. Byly tam zaznamenány pokusy volby manipulovat, docházelo k manipulaci s volebními lístky, byly tam hlášeny z míst některých volebních okrsků i pokusy nepustit třeba členy volební komise, kteří byli z opozičních stran, na místo včas. Dochází velmi pravděpodobně k manipulaci s volebními průkazy, takže někteří lidé mohou volit víckrát.

Je tady určitě co zlepšovat, rozhodně to není vše v pořádku. Ale zase když to porovnáme s tím, co bylo dříve, jak to probíhalo v minulosti, já určitý posun vidím, a jenom doufám, že tento posun bude mít svůj další pozitivní vývoj.“

Smlouvy, které prezident Medveděv v Praze podepíše, se týkají stavby železnic na Uralu, nových elektráren a také spolupráce při modernizaci průmyslu. Které z těchto zakázek považuje ČR za klíčové?

„Pro nás jsou zajímavé všechny kontrakty. Mám dobrý pocit z toho, že čeští investoři se do Ruska nebojí, a že naopak velmi správně pochopili, že to je země obrovských příležitostí a možností. Pro mě zásadní z toho všeho, co bude podepsáno, je jakési partnerství o modernizaci, o participaci České republiky na modernizaci Ruska. A pro mě je také důležité, že prezident Medveděv nevnímá modernizaci jako pouhou industrializaci Ruska. Vnímá to jako mnohem širší společenský proces.

Pro naše investory je důležité, a pro naše podnikatele je důležité, aby to prostředí byznysové v Rusku bylo co nejtransparentnější, a aby tam opravdu docházelo k vymahatelnosti práva. To znamená když někde investujete své peníze nebo někde podnikáte, abyste prostě měli jistotu, že s vašimi penězi je nakládáno podle pravidel. To se víceméně děje. Samozřejmě zas není všechno dokonalé, jsou tam určité problémy, ale od toho je tam mimochodem také ambasáda, kterou řídím, abychom na to dohlíželi a dokázali pomoci, když je potřeba.“

Jaké problémy jste měl na mysli?

„Může se stát, že někdo z investorů nebo někdo z obchodníků si vybere špatného partnera, najednou zjistí, že jeho peníze jsou využívány jinak, než bylo zapotřebí. Že třeba banka, která podpořila nějakou akci investiční, tak najednou má pocit, že dochází k tunelování těch peněz. A od toho jsme tam my, abychom to ve spolupráci s místními autoritami dokázali včas odhalit, zastavit a nasměrovat správně.

Obecně platí, že změna k lepšímu je viditelná na každém kroku. Investiční prostředí, jakkoli není dokonalé a je tam řada problémů, tak je mnohem lepší, a dokumentuje to i obrovský zájem českých investorů. Kdyby to tak nebylo, tak by tam takový zájem nebyl.“

Ruský Atomstrojexport má v konsorciu JS Škoda zájem o dostavbu Temelína. To je záležitost finále roku 2013, zakázka za 200 miliard korun. Je to z pohledu české diplomacie téma energetické bezpečnosti?

„Nemůže to nebýt téma energetické bezpečnosti. Ale Rusko podotýkám znovu není Sovětský svaz. My velmi stojíme o solidní partnerství s Ruskem, a to nejen Česká republika, ale i Evropská unie a Severoatlantická aliance.

Já věřím tomu, že ty parametry můžeme nastavit tak, aby ten, kdo kontrakt vyhraje, nám nejenom nabídl nejlepší cenu a nejlepší podmínky pro naše spoluinvestory nebo ty, kteří se budou jako subdodavatelé podílet, ale aby také zajistil vysokou míru bezpečnosti té samotné stavby, ale také abychom my měli jistotu, že i z hlediska naší strategické energetické bezpečnosti nebudeme oslabeni.“

Martina Mašková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme