Venezuelané ověřují statisíce podpisů pod peticí za odvolání prezidenta. Jsou prý neplatné
Venezuelská volební komise začala ověřovat podpisy obyvatel pod peticí za odvolání prezidenta. Žádost o referendum podpořilo už 1,8 milionu lidí. Úřady ale některé podpisy prohlásily za neplatné. Opozice věří, že potřebných necelých 200 tisíc se podaří ověřit lehce a proces bude pokračovat. Socialistická vláda ale tvrdí, že referendum se už letos stejně nestihne.
Jeden z opozičních lídrů Enrique Capriles oznámil, že během prvního dne přišlo podpisy ověřit 70 tisíc lidí. Odhadl, že do konce týdne by se mělo podařit dosáhnout potřebných 194 tisíc.
Opozice byla rozezlena tím, že Národní volební výbor řadu podpisů neuznal. Celkem 600 tisíc podle nich bylo neplatných, a to včetně podpisu právě Enriqua Caprilese. Odpůrci prezidenta tvrdí, že se jedná o jasnou snahu socialistické vlády hlasování zabránit nebo ho alespoň zdržet.
Petici musí podpořit 20 procent voličů
Referendum nebude vyhlášené ani ověřením podpisů. Pod žádost se musí podepsat jedno procento voličů, pak ale následuje další stupeň – druhá petice, kterou musí podpořit 20 procent voličů, tedy necelé čtyři miliony lidí.
Pokud by referendum nakonec bylo vypsané, pro svržení prezidenta Nicolase Madura je potřeba alespoň tolik hlasů, kolik dostal ve volbách v roce 2013. To znamená 7 587 579 nebo více.
Důležité je navíc i případné datum. Pokud by totiž hlasování, ve kterém by voliči rozhodli o svržení prezidenta Nicoláse Madura, proběhlo do 10. ledna příštího roku, skončil by on i jeho vláda a nastaly nové volby. Právě to si přeje opozice.
Pokud by se ale rozhodlo až po tomto datu, nastoupil by do úřadu viceprezident, tedy Madurovi doposud věrný Aristóbulo Istúriz. Ten už prohlásil, že opozice přišla s žádostí o referendum pozdě. Podle nich se ale jedná pouze o obstrukce.
Pomoc Ústavního soudu
Nicolás Maduro vyhrál poslední prezidentské volby těsně, socialistická strana bývalého prezidenta Huga Cháveze navíc na konci roku v prosinci prohrála volby parlamentní. Vládě se přesto daří opoziční politiku blokovat.
Snaží se totiž využívat všechny instituty a své věrné na klíčových pozicích, například právě v Národním volebním výboru nebo i u Ústavního soudu.
Různých příležitostí se snaží využít i opozice. Oznámila, že zapojí všechny možné prostředky, včetně demonstrací. Zkusili už i změnou ústavy zkrátit Madurovo volební období z šesti na čtyři roky. Prakticky by to znamenalo, že by končil příští rok.
Plán jim ale zhatil právě Ústavní soud. Nové volební období podle něj může začít platit až po dalších prezidentských volbách.
Venezuelou, která má obří zásoby ropy, zmítá hluboká ekonomická krize. K dostání nejsou ani základní potraviny.