Vietnamci s Američany pořádají námořní manévry v Jihočínském moři
Bývali to úhlavní nepřátelé, teď pořádají společná námořní cvičení. Jedno z nich začalo právě dnes a v jeho rámci si cvičí spolupráci vietnamští a američtí námořníci. A to přesně v době rostoucího napětí mezi Čínou a Vietnamem o vliv v Jihočínském moři.
Co svedlo Vietnam dohromady se Spojenými státy? „Čína,“ odpovídá jednoslovně zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák. Podle něj to, že se Číně tak dobře ekonomicky daří, má své vedlejší účinky:
„Jedním z nich je to, že Čína si může dovolit dát více na zbrojení, a z toho mají strach mnozí čínští sousedé. Také kvůli tomu, že Čína – stejně jako o ni – si nárokuje některá sporná území. Například v Jihočínském moři Paracelské a Spratlyho ostrovy.“
Námořni manévry v Jihočínském moři přiblížil zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák
Vietnamsko-americké námořní cvičení potrvá pět dní. Slezák upozorňuje, že nejde o klasické námořní manévry, kde se používá ostrá munice: „Je to spíše procvičování, řekl bych dokonce spolupráce v humanitární oblasti, odstraňování přírodních katastrof, odstraňování neštěstí.“
Časově se námořní manévry Číny a USA shodují s čínsko-ruským cvičením ve Žlutém moři. „Tam jde o procvičování spolupráce v protiletecké a protiponorkové obraně a nacvičování osvobození unesených lodí a záchranu jejich posádek. Čína na toto cvičení vyslala 16 plavidel, Rusko 7 lodí,“ přibližuje Slezák.
Jihočínské moře má do budoucna velký strategický význam. Podle průzkumů se v něm ukrývají velké zásoby ropy a plynu. Čína jako ekonomická velmoc, která se rozvíjí a má velkou spotřebu energií a surovin, si je této skutečnosti vědoma.