Prezident Bašír skončil. Ministr obrany oznámil, že byl zatčen a Súdán dva roky povede armáda
Súdán je bez prezidenta. Jak ve čtvrtek po poledni oznámil ministr obrany, armáda dlouholetou hlavu státu Umara Bašíra zatkla. V zemi byla pozastavena platnost ústavy a příští dva roky ji povede vojenská rada, která je v čele převratu. Po uplynutí tohoto období podle něj budou volby.
Situace byla od čtvrtečního rána nejasná. Agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje napsala, že Bašír rezignoval. Podle neověřených informací byl držen v domácím vězení.
Súdánský ministr obrany Avád Mohamed Ahmed Ibn Auf po poledni oznámil, že Bašír je „držen na bezpečném místě“.
Súdánští žurnalisté už dopoledne informovali, že v zemi došlo k vojenskému převratu. Vojenskou radu, která má nyní Súdán spravovat, by podle novinářky Jusry Elbagirové mohl vést súdánský generál Kamal Abdul Marouf.
Zpívající žena v bílém na korbě auta. Tváří súdánských protestů se stala studentka architektury
Číst článek
Demonstrace před armádním velením v Chartúmu trvají už šestý den. Ve stejném objektu sídlí také pětasedmdesátiletý Bašír.
Hlavní ulice Chartúmu byly obsazené vojenskými vozidly, armáda nechala demonstrantům několik koridorů.
Armáda za demonstranty
Bašír je po alžírském prezidentovi Abdelazízi Buteflikovi druhou letitou hlavou státu v regionu, která ve funkci skončila po rozsáhlých protestech.
Demonstranty v uplynulých dnech dvakrát napadly tajné služby, které zůstaly loajální hlavě státu. Armáda ale pokaždé zasáhla ve prospěch demonstrantů, což poukazovalo na blížící se rozpad systému, napsal britský server BBC.
Demonstrace původně vypukly kvůli zdražení paliva a potravin, později ale přerostly v opoziční protesty. Ty násilně potlačovala policie, která se ale nedávno přiklonila na stranu demonstrantů.
Umar Bašír vládl Súdánu téměř třicet let. Za tu dobu jeho země zažila občanskou válku v Dárfúru a po referendu přišla o část území. V roce 2011 se z ní vydělil Jižní Súdán.