Vojenský úder v Sýrii je podle ministra Kerryho v zájmu Spojených států
Americký ministr zahraničí John Kerry přesvědčoval senátory, že vojenský úder na Sýrii je i v zájmu Spojených států. Podle něj by jinak USA ztratily důvěryhodnost ve světě. Američané chtějí syrský režim potrestat za použití chemických zbraní. Prezident Barack Obama chce ale plán posvětit od obou komor kongresu.
Kerry upozornil, že nečinnost by mohla vyprovokovat další útoky. Na jednání také shrnul důkazy, které podle něj ukazují právě na režim Bašára Asada: „Víme, že vzorky krve a vlasů prvně odebrané východně od Damašku ukazují známky použití sarinu.“
„Máme jistotu, že nikdo z opozice nemá kapacity, aby mohl provést útoky v takovémto měřítku, tím spíš ne ze srdce území ovládaného režimem. Naši zpravodajci nám s vysokou jistotou oznámili, že po útoku režim rozkázal vše ukončit. A když zjistil, že by inspektoři OSN mohli objevit důkazy, začal je systematicky ničit,“ dodal.
Proti režimu prezidenta Asada bojují i syrští sourozenci s českými kořeny
Číst článek
Vojenskou intervenci v Sýrii podporuje také ministr obrany Chuck Hagel. „Odmítnout zásah by podkopalo důvěryhodnost Ameriky i v dalších bezpečnostních otázkách. Včetně prezidentova závazku zabránit Íránu v získání jaderných zbraní. Slovo Spojených států musí něco znamenat,“ vysvětlil.
Americký generál Martin Dempsey však varoval, že zásah Američanů v Sýrii by mohl vyprovokovat Rusko k větší vojenské podpoře režimu Bašára Asada.
Plán útoku poslal Obama do Kongresu minulý víkend. Musí ho schválit obě komory, které se poprvé po letní přestávce sejdou v pondělí 9. září.