Všichni se shodují, že nemůže zastávat tuto funkci, říká autor knihy o Trumpově prezidentství
Kniha novináře Michaela Wolffa nazvaná Fire and Fury – volně přeložitelné jako Ohnivá zloba – s podtitulem Uvnitř Trumpova Bílého domu by mohla vést ke konci amerického prezidenta. O titulu to BBC řekl sám autor. Pravdivost některých pasáží mezitím potvrzují dosud nezmínění aktéři nejrůznějších setkání i američtí komentátoři, jiní v čele s Bílým domem to ale odmítají a napadají Wolffovy způsoby.
„Příběh, který jsem odvyprávěl, představuje toto prezidentství způsobem, který říká, že nemůže zastávat tuto funkci,“ řekl Wolff pro BBC s tím, že prakticky všichni z okolí Trumpa, se kterými mluvil, mají stejný názor.
Wolff knihu složil z výpovědí nejméně 200 lidí z okolí Donalda Trumpa. Už v polovině týdne napsal Guardian o tom, že jednou z hlavních postav je bývalý hlavní Trumpův stratég Steve Bannon. Ten kritizoval schůzku Trumpova nejstaršího syna s ruskými zástupci během předvolební prezidentské kampaně, aby tak získal kompromitující materiály na otcovu protikandidátku - demokratku Hillary Clintonovou.
Přečte si Donald Trump knihu o sobě?
Číst článek
Chování Trumpa mladšího mimo jiné označil za vlastizrádné, nevlastenecké a špatné. Další úryvky, které zveřejnil New York Magazine, mluví například o tom, že byl Trump svým vítězstvím překvapený, nebo popisují to, jak složitou práci měli s Trumpem jeho poradci. V jiném úryvku je například to, že se chová skoro jako malé dítě, nečte si materiály a působí nanejvýš pologramotně.
Jedním z dalších tvrzení Michaela Wolffa je například to, že se Trump pro odvetný útok v Sýrii (po chemickém útoku v Chán Šajchúnu - pozn. redakce), rozhodl na základě PowerPoint prezentace své dcery Ivanky, která mu v ní ukázala fotografie obětí útoků, píše BBC a cituje z knihy: „Ivanka už dávno přišla na to, jak otci něco s úspěchem navrhnout. Musíte stisknout tlačítka jeho zanícení.“
Další kapitola pak mluví třeba o tom, že Trump odmítl jmenování jednoho úředníka kvůli jeho kníru. Dřívější spekulace měl potvrdit Bannon, když řekl, že bývalý velvyslanec Spojených států amerických při OSN John Bolton má problém, kterým je jeho knírek a „Trump si myslí, že nevypadá vhodně“.
Obsah knihy neminul ani poradkyni prezidenta Kellyanne Conwayovou. Ta podle ní pokoukávala během posledních dní předvolební kampaně po práci v médiích – nevěřila totiž, že by Trump mohl vyhrát.
Mezi kuriozity pak patří třeba tvrzení, že se americký prezident obával, že by někdo mohl otrávit jídlo a to ještě více posílilo jeho lásku k McDonald’s. „Nikdo totiž neví, že přijde a jídlo je bezpečně předpřipraveno,“ tvrdí Wolff.
Výhružky i pochybnosti
Původní datum vydání v USA bylo naplánované na příští úterý 9. ledna. Poté, co některá média jako například britský Guardian nebo New York Magazine, získala ke knize přístup a publikovala některé úryvky a informace z ní, se proti dílu Michaela Wolffa ostře opřel Donald Trump.
Jeho právníci hrozili i vydavateli knihy žalobou a pokusili se distribuci zastavit. Vydavatelství ale kvůli zvýšenému zájmu o titul zahájilo prodej už v pátek.
„Nebudu číst každou stránku té knihy, ale je tam velké množství nepravdy. Dám vám jeden příklad. V knize je napsáno, že prezident Trump nevěděl, kdo je bývalý šéf předsedy sněmovny reprezentantů John Boehner. To je směšné vzhledem k tomu, že někteří z vás tweetovali, že spolu hráli golf,“ uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.
Americký prezident mimo jiné vzkázal, že Wolffovi neautorizoval přístup do Bílého domu a že je jeho kniha plná lží. Trump také uvedl, že s Wolffem nikdy nemluvil, což novinář několikrát popřel. „Ať už si uvědomoval, že šlo o rozhovor, nebo ne, nevím, ale určitě to nebylo off-record,“ řekl Wolff NBC.
V sobotu pak Trump v reakci na knihu, kde Wolff zpochybnil jeho schopnosti i duševní zdraví, na twitteru napsal, že je „vyrovnaný a geniální člověk“.
„Během mého života jsou mými největšími klady duševní vyrovnanost a to, že jsem opravdu velmi chytrý," napsal Trump. „Byl jsem VELMI úspěšný podnikatel, pak přední televizní hvězdou a pak jsem se stal prezidentem Spojených států (na první pokus). Myslím, že to se dá posoudit jako ne že jsem chytrý, ale génius. A velmi vyrovnaný génius," doplnil.
Mnoho lidí napříč médii i sociálními sítěmi diskutuje o tom, nakolik jsou tvrzení ve Wolffově knize pravdivá. Mnoho detailů, které Wolff vykresluje, jako kdyby v Bílém domě seděl, což pravda není, jsou jedním z hlavních důvodů k obecnému skepticismu. Lidé, kteří se kolem prezidenta pohybují, jsou ale v kritice mírnější.
Například autor biografie o Donaldovi Trumpovi z roku 2015 (Never Enough: Donald Trump and the Pursuit of Success) Michael D'Antonio v komentáři pro CNN upozorňuje, že mu jako Trumpovu životopisci přijde mnohé jako pravda a velká část knihy odpovídá tomu, s čím se sám setkával.
K částem, kde jako zdroj vystupuje bývalý poradce prezidenta, navíc dodává, že není třeba diskuze, protože sám Bannon nevyvrátil, že by byl Wolffův zdroj.
Jednou z těch, která potvrdila pravdivost jedné z částí knihy, je například Janice Minová z Eldridge Industries a spolumajitelka Hollywood Reporter, která na twitteru uvedla, že byla jednou z účastnic večeře v New Yorku, kterou Wolff uspořádal pro úzký okruh lidí a o které ve spojitosti s Bannonem a Rogerem Ailesem (televizní producent a poradce pro prezidentskou kampaň Donalda Trumpa – pozn. redakce) v knize mluví.
„Každé slovo, které jsem zatím v knize o té noci viděla, bylo pravdivé,“ napsala Minová.
Kdo je Michael Wolff?
Stejně jako se zpochybňuje pravdivost knihy, zpochybňují se způsoby práce samotného autora. 64letý Michael Wolff píše sloupky pro publikace, jako je New York Magazine (kde se také objevil už 3. ledna úryvek z jeho knihy) nebo Vanity Fair.
Ve svých příspěvcích se typicky věnuje detailům z vnitřního fungování různých subjektů, často pak mediálních domů a magnátů, kteří za nimi stojí.
Část jeho tvorby je označována za kontroverzní, sem se řadí také asi jeho (před Ohnivou zlobou – pozn. redakce) nejslavnější kniha o Rupertu Murdochovi nesoucí název The Man Who Owns the News, v překladu muž, který vlastní zpravodajství.
Novinářka Michelle Cottleová se pokusila charakterizovat jeho psaní skrze rozhovory s Wolffem i lidmi jemu blízkými. „I on sám přiznává, že konvenční zpravodajství není nic pro něj. Radši absorbuje atmosféru a drby létající kolem něj na koktejlových party, ulicích a hlavně během dlouhých obědů,“ uvedla.