Podezřelí z exploze v roce 2020 v Bejrútu byli propuštěni. Lidé demonstrují před justičním palácem
Několik stovek lidí přišlo ve čtvrtek v Bejrútu demonstrovat před justiční palác za pokračování vyšetřování exploze v bejrútském přístavu ze srpna 2020, která si vyžádala na 220 obětí. Informovala o tom agentura Reuters. Soudce, který měl případ na starosti, tento týden po zhruba roce obnovil vyšetřování, generální prokurátor ho ale obvinil z „uzurpování moci“ a propustil z vazby všechny uvězněné podezřelé.
Před justičním palácem se ve čtvrtek sešli příbuzní obětí exploze, poslanci a další občané Libanonu. Ve čtvrtek má totiž zasedat nejvyšší soudní rada, která má na starosti záležitosti soudců. Většinu členů tohoto orgánu, který má zajistit správné fungování a nezávislost soudnictví, ale jmenuje vláda.
Soudce Tárik Bitár tento týden obnovil vyšetřování neštěstí, které bylo po 13 měsíců pozastaveno zejména v důsledku politických tlaků. Bitár v tomto případu obvinil i expremiéra Hasana Dijába, generálního prokurátora Ghasána Uajdáta a dva bývalé ministry. Generální prokurátor Uajdát krátce poté oznámil, že Bitár nemá pravomoc ve vyšetřování pokračovat.
Bitár vyšetřování pozastavil kvůli tomu, že se na soudy obrátili se stížnostmi na jeho postup politici a další lidé, které vyšetřoval. Ačkoli o stížnostech zatím soudy nerozhodly, Bitár oznámil pokračování vyšetřování. Už v září 2021 Bitár vyšetřování přerušil, protože se k výslechu nedostavil žádný z vysokých představitelů, které si předvolal.
Už Bitárův předchůdce Fádí Saván byl z případu v únoru 2021 odvolán poté, co obvinil ze zabití z nedbalosti i expremiéra Dijába a tři exministry. I on údajně „překročil pravomoce“.
Exploze špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu v roce 2020 zdevastovala celé čtvrti v okolí a je považována ze jeden z největších nejaderných výbuchů v historii. Ledek amonný, který se používá jako hnojivo či v pyrotechnice, byl v přístavu od roku 2013.
Libanonský soud obvinil z výbuchu v Bejrútu z roku 2020 tři generály. Rozsah obvinění je zatím neznámý
Číst článek
Vyložen by z lodi, která kvůli sporu o poplatky a technickému stavu nemohla pokračovat s nákladem dál. Podle médií místní vysocí činitelé, včetně tehdejšího premiéra Dijába, o nebezpečí věděli. Dijáb tvrdí, že dal pokyny podřízeným, aby se o nebezpečné chemikálie postarali.
Minulý týden se Bitár setkal v Bejrútu s francouzskými vyšetřovateli, kteří se případem také zabývají, protože mezi oběťmi exploze byli i dva francouzští občané. Podle agentury AFP s nimi Bitár nemohl sdílet dokumenty z vyšetřování, protože bylo ještě pozastavené.