Vystrčil: EU by měla být ve vztazích s Čínou ostražitější. Nesmíme prohlubovat výrobní závislost

Předsedkyně Evropské komise uvedla, že čtvrteční setkání zástupců EU s Čínou vidí jako velkou příležitost v otevřené komunikaci. Předseda Senátu Miloš Vystrčil ale v rozhovoru pro Český rozhlas Plus tvrdí, že se nedá očekávat změna v čínském chování. Zároveň považuje za důležitý suverénní krok udržovat vztahy vedle pevninské Číny i s Tchaj-wanem. „Čína rozumí jedině tomu, když se s ní jedná jako rovný s rovným,“ říká.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Vystrčil

Podle Miloše Vystrčila musí EU vystupovat před Čínou suverénně | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Co si slibujete od summitu představitelů EU a Číny?
Přiznám, že si toho příliš neslibuji, ale jsem rád, že součástí toho summitu byl ze strany EU a Ursuly von der Leyenové tlak na to, aby vztahy byly vyváženější a pokud možno reciproční.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Milošem Vystrčilem

A velmi bych také uvítal, abychom v těch vztazích byli ostražitější a opatrnější, jako jsou třeba Spojené státy americké, abychom neprohlubovali surovinovou a zejména výrobní závislost, kterou dnes máme na Číně.

Když jste řekl, že si od toho summitu moc neslibujete a tolik od něj neočekáváte. Tak tedy nesouhlasíte se slovy předsedkyně Evropské komise, že je to příležitost k otevřené a upřímné diskusi?
Každý summit je příležitostí, ale spíše jsem to myslel tak, že se nedá očekávat, že by Čína nějak své chování změnila.

A ona tu politiku, kterou dělá, dělá dlouhodobě. Snaží se dosáhnout toho, aby byla větším exportérem než importérem, aby dosáhla závislosti odběratelů na jejich výrobcích. A to až do té míry, že získá naprostou většinu nebo monopol. Toho následně může využívat k ekonomickému tlaku a k prosazování svých politických cílů.

Prezident Si jednal s čelnými představiteli EU. Čína chce zapracovat na stabilitě i nevměšování

Číst článek

A tam se mi zdá, že EU se má například od Spojených států amerických co učit, protože ty jsou v tomto směru ostražitější. My jsme se dlouho bránili nějakým omezením, která se týkala telekomunikačních zařízení.

To si myslím, že není dobře, protože pokud máte být úspěšní hospodářsky a pokud má být vaše hospodaření dlouhodobě udržitelné, tak ho nemůžete postavit na tom, že nějaký výrobek vůbec nemáte a jste zcela závislí na jeho dovozu.

V poslední době se ukázalo, že se to děje například v oblasti léků nebo fotovoltaických panelů, kde se to ještě neprojevilo jenom proto, že dodávky pořád chodí a krize nenastala. To jsou věci, kde by ekonomika EU měla být ostražitější a opatrnější.

‚EU je suverénní‘

Ocenil byste, kdyby představitelé Evropské unie vyjadřovali větší podporu Tchaj-wanu, který se Čína dál nárokuje?
Musím říci, že jsem obecně přesvědčen, že by EU měla dělat suverénní svébytnou politiku jak jako celek, tak zároveň i jako samostatné státy. A pokud je Unie sjednocení svobodných a demokratických zemí, tak jedním ze základních principů je podporovat svobodu a demokracii.

Ocenil byste tedy, kdyby představitelé EU vyjadřovali větší podporu Tchaj-wanu?
Ano, ocenil bych to, protože si myslím, že je to v našem zájmu. A Čína rozumí jedině tomu, když se s ní jedná jako rovný s rovným.

‚Už se těším na reakce.‘ Tchaj-wan ocenil Fischera za ‚neochvějnou oddanost‘ svobodě a demokracii

Číst článek

Myslíte si, že by pak ještě bylo možné mít fungující vztahy s Čínou? Kdyby se představitelé Evropské unie vyjadřovali na adresu Tchaj-wanu podobně, jako se to udělal v minulosti vy?
Myslím si, že jednoznačně ano, že je možné mít dobré vztahy s Tchaj-wanem i s pevninskou Čínou.

Německo v poslední době má obrovské investice z Tchaj-wanu na svém území. Ministři německých zemí pravidelně jezdí na Tchaj-wan, byla tam i německá ministryně školství. Myslím si, že zbytečně náš vztah s Tchaj-wanem přeceňujeme ve smyslu jeho negativního působení na obchodování s Čínou. Spousta dalších zemí má také své ministry a politické představitele na Tchaj-wanu a obchod normálně funguje.

Čína se jenom snaží dosáhnout toho, aby malé nebo ekonomicky ne tak výkonné země dostala do pozice, kdy ji budou poslouchat. A to si myslím, že nemůžeme připustit, protože první věcí, která vede k tomu, že neděláte svobodnou vůli politiků a že jste nějakým způsobem závislí na svých sousedech, například autoritářských režimech, je, když se mu podřídíte.

To jsme tady už jednou měli a jsem přesvědčen, že svébytná suverénní politika povede i k tomu, že se státu podaří obchodovat na základě vyvážených podmínek, rovnoprávnosti a reciprocity.

Mluví Česko, pokud jde o vztahy s Čínou, jedním hlasem?
Snažíme se dle mého názoru dělat vůči Čínské lidové republice republice suverénní politiku. Ta se skládá třeba z toho, že v naší zahraniční politice máme i dobré vztahy s Tchaj-wanem. Zároveň se i bavíme s Čínou o tom, jakým způsobem s ní nastavit otevřené vztahy, které budou vyvážené, vzájemně výhodné a v případě obchodní politiky reciproční.

VYJÁDŘENÍ TOMÁŠE POJARA K NEINFORMOVÁNÍ PŘEDSEDY SENÁTU

„Příště o tom budu informovat i předsedu Senátu. Cesta byla koordinována s ministerstvem zahraničí, takže o tom věděl samozřejmě ministr zahraničí a předsedové pěti koaličních stran včetně předsedkyně Sněmovny a pana prezidenta. Exekutivní moc byla informována. Ale zařídíme to tak, abychom příště informovali i předsedu Senátu.“

Pojarova cesta do Číny

Věděl jste o nedávné cestě poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáše Pojara do Pekingu?
Věděl jsem o tom, že tam byl. Informaci, že tam pojede, jsem ale neměl.

Váš kolega, předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer si vyžádal zápis z jednání poradce Pojara v Pekingu. Máte bližší informace, o čem pan Pojar v Pekingu se svolením pana premiéra jednal?
Mám informace, o čem pan Pojar jednal. On o tom také veřejně mluvil, dal i velký rozhovor.

A nic vás na tom neznepokojilo?
Ano, otevřeně přiznávám, že bych uvítal, kdybych o té cestě věděl dopředu, čemuž tak nebylo. Na druhé straně nebyla to cesta žádného politika, žádného voleného představitele, a v tomto směru to vnímám jako věc, která se stát může. Byť když je to do pevninské Číny, tak by bylo dobré, aby o tom předseda Senátu věděl. Ale nevidím to jako zásadní problém.

Lukáš Matoška, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme