„Země se shodly na tom, že je potřeba Ukrajinu podporovat zpravodajskými informacemi tak, aby se lépe mohla bránit,“ říká pro Radiožurnál vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Ruská strana si evidentně klade nějaké dodatečné podmínky, respektive připravena není. Tak teď je to na Spojených státech, aby na Rusko patřičně zatlačily,“ řekl pro Radiožurnál Tomáš Pojar.
„Rusko je impérium, které stojí na tom, kolik ovládá čtverečních kilometrů. A dokud není zastaveno, tak se bude rozpínat dál,“ říká poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Nedělní debata byla důvěrná a všichni se shodli, že z ní nic nebudou vynášet ven. Dávají na stůl jak peníze, tak zbraně,“ řekl pro Radiožurnál vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Pokud bude Evropa bohatá, konkurenceschopná, pokud bude mít dostatečně silné ozbrojené síly, které budou respektovány, tak budeme moci hovořit o znovuzískání suverenity,“ myslí si Tomáš Pojar.
„V našem zájmu je, aby transatlantická spolupráce pokračovala a nevysilovali jsme se obchodními válkami. Protože jediný, kdo by tomu tleskal, by byli diktátoři celého světa,“ říká Pojar.
Napadení tendru na Dukovany Westinghousem a EDF se dalo čekat. Nepředpokládám ale, že by vše antimonopolní úřad zastavil, říká poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Cílem je zpečetit společnou snahu o prohloubení našich ekonomických, obchodních, investičních a vědecko-technických vztahů v následujících letech ve všech sférách,“ uvedl Tomáš Pojar pro iROZHLAS.cz.
„My se na to díváme tou optikou, že kdo podporuje Rusko, podporuje i agresi vůči Evropě a tedy i vůči nám,“ říká poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Lídři pěti zemí Evropské unie se v úterý večer na pražské schůzce shodli na závazku pokračovat v podpoře Ukrajiny. V rozhovoru o tom mluvil Tomáš Pojar, poradce vlády pro národní bezpečnost.
„Nebylo to tak, že by se jedna strana přetlačovala nebo říkala, že by se tam o něčem mluvit nesmělo, nebo naopak tlačila nějaké téma, které druhá strana nechtěla,“ říká Pojar.
Tomáš Pojar, poradce Petra Fialy pro národní bezpečnost, se v pondělí spolu s premiérem účastnil schůzky evropských prezidentů a předsedů vlád, které do Paříže sezval francouzský prezident Macron.
Nedostatečný boj proti dezinformacím vytkl vládě i prezident Petr Pavel. Mezitím se iniciativy chopila ministryně Helena Langšádlová (TOP 09), která připravila sadu opatření proti dezinformacím.
„Ještě před dvěma lety někdo vážně uvažoval o taxonomii na zbraně. To znamená, že by se měřila produkce CO2 u tanků, raket, stíhaček – to by byla samozřejmě sebevražda,“ míní Pojar.
„Čína se snaží dosáhnout toho, aby byla větším exportérem než importérem, aby dosáhla závislosti odběratelů na jejich výrobcích,“ říká Miloš Vystrčil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
24:04
Praha||Tomáš Pancíř, fos|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připustila neshody s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. Jde podle ní ale spíše o „různé názory“ mezi civilní a vojenskou částí ministerstva obrany.
Mezi náčelníkem generálního štábu Řehkou a ministryní obrany Janou Černochovou existují dlouhodobé spory, které se týkají povyšování, schvalování zahraničních cest nebo personálního obsazování.
Armáda reaguje na dezinformace ohledně cvičení Odvodní řízení 2023. „Je to cvičení, které probíhá pravidelně posledních devět let v řadě,“ objasnil náčelník generálního štábu Řehka pro iROZHLAS.cz.
Vláda v polovině února zrušila post mediálního zmocněnce a problematiku dezinformací svěřila poradci pro národní bezpečnost. Ten se ale bude zabývat jen dezinformacemi, které šíří zahraniční aktéři.
„Myslím, že ve skutečnosti neexistuje politická vůle systematicky řešit problematiku spojenou s vlivovými operacemi zahraničních aktérů v Česku,“ upozorňuje sémiotik Josef Šlerka z Univerzity Karlovy.
Klíma serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že se o zrušení své funkce dozvěděl v úterý večer. Agendu dezinformací, která měla formálně pod Klímu spadat, převezme národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.
O návrhu zákona k omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost on-line mluvil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) „Zákon má chránit národní bezpečnost v on-line prostoru,“ řekl.
Dosavadní Pavlův postup však není pro opozici dostatečným důkazem o koordinaci. „První výstupy mě o tom příliš nepřesvědčily,” říká pro Český rozhlas poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Podle programového prohlášení vlády jde o nadresortního koordinátora pro záležitosti hybridních hrozeb, dezinformací a dalších závažných nadresortních bezpečnostních problematik.
„Bezpečnostní rada státu ve středu jednomyslně doporučila zřízení té funkce tak, jak jsme to navrhli. Na příštím jednání bude vláda vytvoření této funkce schvalovat,“ uvedl premiér.