Zahraniční tisk nejen o skupině V4
Slovenský deník Sme se věnuje schůzce skupiny V4, která se konala před dvěma dny v Tatrách. Ze setkání bylo patrné, že Visegrád je unavené seskupení, které hledá naplnění svého smyslu. Proto se Vladimír Špidla, jako nový šéf uskupení, zavázal najít společné cíle zemí V4 už jako členů Unie. Jeho úkol není vůbec jednoduchý.
V prostoru čtyřky totiž panuje hlavně nesoulad a mezistátní konflikty. Příkladem takového střetu je takzvaný krajanský zákon, který působí problémy ve vztahu Slovenska a Maďarska. Spor hoří už několik let a rozhodně nevypadá, že bude brzy vyřešen. I zahraniční analytici prý mají jasno: Visegrád by mohl něco nového přinést, kdyby jeho členským státům nešlo především o vlastní zájmy. V-čtyřku čeká do budoucna asi hlavně činnost v rámci Evropské Unie. Pokud se ale nenajde smysl tohoto uskupení, zůstanou všechny samity jen rétorikou vycpanou agendou, dodává slovenský deník Sme.
Německý deník Frankfurter Allgemaine Zeitung komentuje včerejší výrok německého vrchního soudu. Ten odmítl, že by Německo mělo zaplatit kompenzaci řeckým obětem druhé světové války. Několik rodilých Řeků obvinilo Německo z vraždy svých rodičů, kteří sloužili v německých vojenských jednotkách.
Požadovali tučné odškodné. Během soudního přelíčení vyšlo na jevo, že případ už má svoje rozuzlení. Německo už v šedesátých letech minulého století poskytlo Řecku přes šedesát milionů dolarů. Celý problém se, podle Franfurter Allgemaine Zeitung pohybuje spíš na politické úrovni.
Německo si neodpustilo ironickou špičku, když řecké straně doporučilo, aby se přesvědčila, zda její občané jednají v právu. Výrok soudu je zase hlavně precedentem: pokud by totiž byl nárok uznán, Berlín by čekaly žádosti o odškodnění v řádech miliard eur. Přesto není vyloučeno, že se žaloby po vzoru Řeků ještě uskuteční, dodává Franfurter Allgemaine Zeitung.
To, že Americké jednotky našly přístroje na vyrábění atomové energie vůbec neznamená, že mají v rukou důkaz. Právě naopak. Vypadá to, že se Irák vzdal svého jaderného programu už před deseti lety, píše International Herald Tribune. Odstředivka, kterou Američané našli, je jednoduchým přístrojem, s nímž jadernou zbraň vyrobit nelze. Dodat potřebné přístroje pro takovou akci by trvalo několik let. Na druhou stranu ale nález potrzuje, že se Irácký režim snažil skrýt důkazy, které by mohly přesvědčit mezinárodní inspektory.
Ukázalo se také, že práce inspektorů by asi stejně byla zbytečná - najít důkazy o jaderném programu, zahrabané někde za domem není jednoduché. Možná se teď ale víc iráckých vědců rozmluví a mezinárodní komunita objeví daleko závažnější indicie, jež by napovídaly výrobě zbraní hromadného ničení během Saddámova režimu. Zatím je docela logické, proč americká strana se zprávou vyrukovala tak opatrně, píše se International Herald Tribune.
Dnešek je posledním školním dnem a tak se možná hodí i jeden "školní" pohled za hranice. Žáci ruských základních škol sice už prázdniny mají, ale středoškoláci končí školní rok právě teď. A tak moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Voldána zaujalo, co píší noviny o jejich vstupu do života: