Ve Francii demonstrovalo 31 tisíc žlutých vest. Toulouské protesty provázelo výtržnictví
Při 22. sobotě protestů dorazilo podle francouzského ministerstva vnitra na akce hnutí takzvaných žlutých vest 31 000 lidí. Epicentrem „mobilizace“ bylo Toulouse, kde se manifestaci krátce po jejím začátku pokusila rozehnat policie, celé odpoledne zde pak byla situace poměrně napjatá. Po celé Francii pořádkové služby zadržely desítky lidí, oběti hlášeny nejsou.
Údaje ministerstva vnitra svědčí o mírném nárůstu počtu demonstrantů, neboť minulou sobotu jich napočítalo 22 300. Tuto sobotu bylo z 31 000 údajně 5000 na shromážděních v Paříži, přičemž 27 osob zde bylo v průběhu dne zadrženo. „Žluté vesty“ dlouhodobě vládní čísla zpochybňují a začaly přinášet vlastní statistiky.
Macron je vyčerpaný, osamocený a na pokraji vyhoření, tvrdí deník Le Parisien
Číst článek
Minulý víkend uváděly 73 289 účastníků „mobilizace“, tuto sobotu činí odhad dokonce 80 504. Nezávislé údaje se ve francouzských médiích neobjevují.
Jako centrum „22. dějství“ protivládních protestů bylo ohlašováno jihofrancouzské město Toulouse, které je dlouhodobě baštou „žlutých vest“. Jako při minulých sobotách zde i tuto sobotu došlo na výtržnictví a napětí mezi demonstranty a policií trvalo až přibližně do 19.00, uvádí server France Info.
Vše začalo krátce po poledni, když pochod na široké třídě Allée Jean Jaurès narazil na policejní barikádu, neboť vstup do centra města byl zakázán. Policie se pokusila shromáždění rozehnat slzným plynem, načež se demonstranti rozprchli po městě a opakovaně se střetávali s policií. Poničili zde pracovní agenturu či banku a zapálili dvě vozidla. Podle televize BFM TV utrpěly dvě osoby poměrně vážná zranění.
Protestovalo se opět v celé řadě francouzských měst včetně Lille, Bordeaux, Štrasburku, Rouenu a Montpellieru. V Lyonu stejně jako v Toulouse úřady shromáždění v srdci města zakázaly. V Paříži platil částečný zákaz, přičemž demonstranti opět nemohli na třídu Champs-Elysées a ulice, které ji křižují.
Zákaz zahalování během demonstrací
Sobotní protesty jsou prvními po začátku platnosti francouzského zákazu zahalování obličeje během demonstrací. To dává státu ještě více prostoru, aby podnikl kroky proti demonstrantům, postěžovala si v Toulouse představitelka „žlutých vest“ Priscilla Ludoskyová.
Intenzita protestů z dlouhodobějšího pohledu opadá, nicméně není vyloučené, že příští víkend opět nabere na síle, protože v příštích dnech prezident Emmanuel Macron vystoupí před veřejnost se závěry z celonárodní debaty o směřování země. Tu šéf Elysejského paláce vyhlásil letos v lednu v reakci na vzestup hnutí namířeného proti vládním daňovým a sociálním reformám.
Masové protesty začaly loni 17. listopadu, kdy bylo v ulicích téměř 300 000 lidí. Od té doby se kromě rozsahu změnily také požadavky protestujících a hnutí, které zpočátku kritizovalo zvyšování cen pohonných hmot, je nyní značně roztříštěné.
Ministerstvo vnitra uvádí, že za čtyři měsíce protivládních demonstrací utrpělo zranění přes 1600 policistů a četníků, už 7. března registrovala vláda 2200 zranění na straně demonstrantů.