Celé Srbsko se na čtvrt hodiny zastavilo. ‚Máte krev na rukou,‘ vzkazují protestující vládě

Obyvatelé celého Srbska se v pátek na patnáct minut zastavili v rámci neustávajících protivládních protestů po zřícení betonového přístřešku u nádraží ve městě Novi Sad na severu země minulý měsíc. Neštěstí si vyžádalo patnáct obětí.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti otiskují červené ruce na chodník před budovou vlády v srbském Bělehradě při protestu na památku neštěstí na železniční stanici ve městě Novi Sad. Z něj viní nedbalost a korupci úřadů

Symbol červených rukou, ať už ve formě červených rukavic nebo na chodníku je jasný vzkaz srbské vládě | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Dopravní blokády se konají každý pátek od 1. listopadu v 11.52, což je přesný čas, kdy se přístřešek zhroutil na lidi, kteří pod ním právě seděli nebo procházeli. Na místě zahynulo čtrnáct lidí a tři byli zraněni, další člověk později zemřel v nemocnici. I po týdnech zůstávají dva zranění hospitalizováni.

Rvačka v parlamentu vypovídá o stavu společnosti. Srbsko už není plně demokratické, míní analytička

Číst článek

Nádražní budova byla v posledních letech dvakrát rekonstruována. Mnozí Srbové se domnívají, že korupce bující v zemi vedla k nedbalé práci na rekonstrukci budovy, která byla součástí širšího železničního projektu s čínskými státními společnostmi.

Neštěstí se také stalo rozbuškou širší nespokojenosti s autokratickou vládou populistického prezidenta Aleksandara Vučiće, což se projevuje ve volání veřejnosti po demokratických změnách.

Tisíce lidí v čele s univerzitními studenty uspořádaly ve středu večer hlučné shromáždění před budovou státní televize RTS kvůli provládnímu vysílání. RTS odvysílala Vučičova tvrzení, že studenti byli placeni ze Západu i odjinud, aby pořádali protesty požadující svržení jeho vlády.

Středeční blokády dopravy se podle AP konaly na desítkách míst po celé zemi. Někteří účastníci si na ruce natáhli červeně natřené gumové rukavice, což je symbol protestů, který úřadům říká, že mají „krev na rukou“.

V srbském parlamentu vypukla rvačka. Opozice chtěla debatu o vládní odpovědnosti za tragédii na nádraží

Číst článek

Srbská média uvedla, že auto vjelo do demonstrantů na místě blokády v Novém Sadu. Podobný incident byl hlášen před týdnem, kdy byli čtyři hudebníci zraněni při účasti na tiché dopravní blokádě v centru Bělehradu.

Pouliční protesty v posledních týdnech také občas přerostly do násilností, když se zastánci vlády pokoušeli narušit shromáždění vedená opozicí a studentské demonstrace.

Výuka na více než padesátce fakult a řadě středních škol po celém Srbsku byla na několik dní pozastavena. Srbští rolníci v pátek zablokovali svými traktory silnici v centrální části Srbska. Drželi transparent se zakrvácenou rukou. Herecké sdružení oznámilo, že každý den bude pořádat protesty mimo divadla.

Srbská policie zakročila při protestech v Novém Sadu. Demonstranti chtěli obsadit vstup do budovy soudu

Číst článek

Vučičova vláda se snažila zmírnit narůstající nespokojenost zveřejněním asi 130 dokumentů souvisejících s rekonstrukcí budovy nádraží, což byl jeden z požadavků demonstrantů.

Úřady zadržely třináct lidí, ale propustily na svobodu jednoho z původně zadržených členů vlády. To přiživilo skepsi ohledně výsledků vyšetřování, protože vládnoucí populisté pevně kontrolují policii i soudy, poznamenala AP.

Vučić od svého nástupu k moci před více než deseti lety – a navzdory tomu, že se zavázal vést Srbsko do Evropské unie – pevně ovládá všechny státní instituce a hlavní média, dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme