Společnost Qucomhaps Holdings irského podnikatele Williama Jamese Harkina rozjela arbitráž proti České republice. Po státu požaduje „stovky milionů amerických dolarů“.
O postavení dolaru ve světě vypovídá jeho podíl v rezervách světových bank. Ten – podle poslední studie Mezinárodního měnového fondu postupně klesá a to ve prospěch netradičních měn.
„Roli hraje očekávané snížení sazeb ve Spojených státech americkou centrální bankou. Růst cen zlata je možné vysvětlit i tlakem na dedolarizaci, který nabývá na síle,“ vysvětluje Švihlíková.
Zpevnění české měny je odrazem posilování eura na trhu s dolarem, uvedl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Na kurzu se podle něj projevila i v úterý zveřejněná proinflační data.
Americká centrální banka (tzv. Fed) opět zvedla základní úrokovou sazbu. Ta nyní dosahuje až na 3,25 procenta a je nejvyšší od finanční krize z roku 2008. Cílem Fedu je co nejrychleji snížit inflaci.
Cena elektřiny na burze v Lipsku poprvé překročila hranici 700 eur za megawatthodinu. Meziročně je tak její cena na čtrnáctinásobku. Cenu tlačí nahoru hlavně nejistota ohledně ruských dodávek plynu.
Americký dolar posiluje zatímco čínský jüan a euro oslabují. Evropu oslabuje situace ohledně energetiky a především hrozba konce dodávek ruského plynu. Čínu zase trápí situace na trhu s realitami.
Americká vláda za Obamy slíbila, že na jednu z dolarových bankovek umístí ženu. Vybrala dvacetidolarovku a lidé v anketě zvolili první černošskou postavu – bojovnici proti otroctví Harriet Tubmanovou.
Trh je optimistický poté, co americký prezident Joe Biden podepsal stimulační balík na podporu ekonomiky zasažené nemocí covid-19 za 1,9 bilionu dolarů, pomáhá i očekávání širšího přijetí bitcoinu.
Česká tenistka Karolína Plíšková je podle magazínu Forbes s příjmy ve výši 6,3 milionu dolarů osmou nejlépe vydělávající sportovkyní světa. Pořadí počtvrté za sebou ovládla Serena Williamsová.
Jihoafrická země Zimbabwe se znovu potýká s obrovskou inflací. Místní obyvatelé ztrácejí důvěru v národní měnu. Vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy ale rozhodla zakázat používání cizích měn v oběhu.
Podle nově zveřejněné zprávy amerického Centra pro integritu klimatu by se cena mořských zdí mohla vyšplhat až na 416 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba devět bilionů korun.
Všechny tři hlavní indexy v USA odepsaly více než dvě procenta. Ministr financí Steven Mnuchin kvůli situaci telefonoval šéfům největších bank ve Spojených státech a jednal i s finančními regulátory.
Česká národní banka loni vykázala ztrátu 243,2 miliardy korun. Důvodem ztráty je nárůst devizových rezerv v souvislosti s ukončováním devizových intervencí a následné posílení kurzu koruny.
Americký dolar setrvale oslabuje a přibližuje se hranici 22 korun. Měnu oslabuje rétorika prezidenta Donalda Trumpa, Americká centrální banka FED a investoři.
Česká měna poprvé od ledna 2015 zpevnila k dolaru pod úroveň 23 Kč/USD. K 17:00 posílila oproti předchozímu závěru k dolaru o 22 haléřů na 22,94 Kč/USD. K euru koruna také zpevnila.
Koruna oproti předchozímu závěru zpevnila k 17:00 vůči euru o deset haléřů na 26,75 Kč/EUR a k dolaru o 18 haléřů na 24,35 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Kdo uvažuje o nákupu dolarů na letní dovolenou, měl by to možná udělat už teď. Americká měna stojí zhruba 25 korun. Podle odhadů analytiků bude během příštích měsíců ještě zdražovat. Posílení dolaru ale nebude tak výrazné, jak odborníci čekali na začátku tohoto roku.
Austrálie v době pokračujících turbulencí v Evropě a stálé nejistoty v Americe patří i nadále mezi ostrůvky stability. Předpokládá se, že to potvrdí i dnešní statistika o výsledcích ekonomiky ve třetím čtvrtletí.