Eurem nebo americkým dolarem už Zimbabwané legálně nezaplatí. Země zakázala cizí měny
Jihoafrická země Zimbabwe se znovu potýká s obrovskou inflací. Místní obyvatelé ztrácejí důvěru v národní měnu. Vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy ale rozhodla zakázat používání cizích měn v oběhu. Dosud se jako paralelní platidla používaly hlavně randy ze sousední Jihoafrické republiky a americké dolary.
Vláda v Harare sáhla k zákazu používání jakýchkoli cizích měn na území Zimbabwe. Jde o jeden z posledních pokusů, jak udržet domácí měnu, tedy zimbabwský dolar.
Eurem nebo americkým dolarem už Zimbabwané legálně nezaplatí. Země zakázala cizí měny. Téma pro Pavla Nováka
Zároveň vláda potřebuje zahraniční měny na dovoz paliv, léků a jiných nedostatkových věcí, proto ji stahuje od lidí a nutí je, aby platili jen domácí měnou.
Zimbabwe také dál trápí hyperinflace. Podobá se té, kterou tam zažili v letech 2008 a 2009. Tehdy byla meziměsíční inflace v řádech miliard procent. Nyní dosahuje 98 procent.
Ještě loni touto dobou to přitom nebylo tak zlé. Inflace byla sotva tři procenta, podobně jako mělo Česko letos v květnu. Domácí měna v Zimbabwe ale prudce oslabuje od loňského září.
Občané proto už nevěří zimbabwským dolarům, což jsou zelené a fialové bankovky v hodnotě 2 a 5 dolarů, kterým se říká bondy, a mince. Také proto se v Zimbabwe dalo platit americkými dolary, rovněž všechny ceny se uváděly v této měně.
Používat lidé mohli také jihoafrické randy, botswanské puly, britské libry či eura. Teď tedy platí absolutní zákaz používat v obchodech jakékoli cizí měny. Je to dokonce trestné.
Jen část mzdy v hotovosti
Kromě inflace je v Zimbabwe také problém s nedostatkem domácí měny. Bankomaty a pošty vyplácejí mzdy jen částečně v bankovkách, lidé tak stojí fronty na vydávání peněz.
V Zimbabwe pokračují protesty proti růstu cen pohonných hmot, policie zatkla přes 600 lidí
Číst článek
Třeba paní Youko, žena v domácnosti, si týdně mohla v hotovosti vybrat jen 60 dolarů. Popisovala, že to nestačí ani na nákupy na trhu. V hotovosti pak také musí platit pronajímateli bytu.
V Zimbabwe tak lidé platí hodně bezhotovostně, takzvaným swapem, což jsou karty, na které si lidé mohou nabít své peníze. Používá se také takzvaný eco cash, což jsou kódy v mobilních telefonech pro bezhotovostní platby.
Zákaz cizích měn by v Zimbabwe mohlo vyvolat protesty. Demonstrace už zemí zmítaly letos v lednu, kdy drasticky zdražila paliva. Vláda má ale dostatek prostředků, aby represivní složky případné protesty potlačily.
Hyperinflace v Zimbabwe začala už v roce 2007, meziměsíční inflace byla kolem 80 miliard procent. Jedna bankovka pak dosahovala i hodnoty deseti bilionů, tedy desítky a dvanácti nul.
Mnangagwa se stal novým prezidentem Zimbabwe, vyzval ke sjednocení lidu
Číst článek
Přesná čísla ohledně inflace známa nejsou, protože Zimbabwe tehdy žádné statistiky neoznamovala. O dva roky později pak zimbabwská centrální banka přestala tisknout peníze. Lidé pak začali spontánně platit jinými měnami. A rozvinul se i směnný obchod.
Zimbabwe poté v roce 2015 oficiálně přešla na americké dolary. A šestnáct milionů lidí, hlavně ve městech, tedy začalo platit touto měnou. O rok později už ale začala země vydávat bondy, tedy ty zelené a fialové bankovky, které teď mají být jediným legálním platidlem.