Tomáš Jiřikovský, který byl v minulosti odsouzený za obchod s drogami, daroval ministerstvu spravedlnosti celkem 468 bitcoinů. Resort je dražil od konce března do 27. května v celkem 78 aukcích.
V původně stanovené lhůtě se ministerstvu žádný zájemce o provedení auditu nepřihlásil, nabídku od Grant Thornton úřad podle Decroix obdržel po prodloužení termínu.
Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) uvedla, že bitcoinová kauza nebyla předmětem její schůzky s prezidentem Petrem Pavlem. Diskutovala s ním mimo jiné o takzvaném dětském certifikátu
Experti Generálního ředitelství finanční správy za více než měsíc nevydali konečné stanovisko, jestli miliardový dar resortu spravedlnosti podléhá dani a daňovému přiznání.
K bitcoinové aféře se v neděli vyjádřil v televizi Prima prezident Petr Pavel. „To je natolik zásadní věc, že bych se divil, kdyby o tom ministr financí informován nebyl,“ řekl prezident.
„Koncem února mě kontaktovalo ministerstvo spravedlnosti s tím, že je tady nějaký dar, který je ale na staré výpočetní technice,“ popisuje svoje zapojení v aféře.
Bitcoinová kauza je podle místopředsedy ANO Havlíčka systémový problém. SPD požaduje k věci vyšetřovací komisi v Parlamentu. Další hlasování o nedůvěře ale nechystají.
Podpora vládní koalice se po bitcoinové kauze mírně stabilizuje, nabralo rovněž hnutí ANO a mírně Piráti. Mimo Sněmovnu zůstávají podle STEM Stačilo! i Motoristé.
„Sice jsme měli pochybnosti, ale zachovali jsme chladnou hlavu a ve vládě zůstáváme,“ říká ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda vládního hnutí STAN Lukáš Vlček.
Kdejaká malá směnárna se musí řídit platnou legislativou proti praní špinavých peněz, která reguluje i kryptoměny. Ministerstvo spravedlnosti v bitcoinové kauze ovšem v této pozici nebylo.
Ministryně řekla, že pokud by se ani po prodloužení externího auditora nepodařilo najít, je možný interní audit. „V politické diskusi padají i jiné návrhy,“ dodala. Další možnosti nepřiblížila.
Pro Piráty je kauza „bitcoiny“ požehnáním: už nějakou dobu nejsou ve vládě, oklepali se a kvůli vládnímu skandálu nyní mohou oprášit své teze o korupci a klientelismu.
„Jsou tam stovky stran dokumentů. Nechci nic přeskakovat. Chci si to všechno pořádně přečíst,“ zdůrazňuje koordinátor pro šetření bitcoinové kauzy, bývalý ústavní soudce David Uhlíř.
„Když se podíváme na časovou osu, vidíme, že až do uzavření darovací smlouvy je tam velmi málo úředních listin a je tam mnoho emailové komunikace,“ popisuje ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS).
Sněmovní volby se blíží a podle šéfredaktora deníku Právo Petra Šabaty je již dávno rozhodnuto. „Před volbami máme dvě velké skupiny lidí, které už mají vybráno. A třetí, která nepůjde volit,“ říká.
Do konce července musí firmy, které nabízejí obchody s kryptoměnami, podat žádost o vydání licence u ČNB. Směnárnám a burzám tak už nebude stačit jen živnostenský list.
Jako velmi či spíše závažnou hodnotí bitcoinovou kauzu 67 procent lidí. Naopak podle 12 procent dotázaných je případ bitcoinového daru jen málo závažný, nebo o žádnou kauzu nejde.
Server iROZHLAS.cz má k dispozici rozhodnutí o podmíněném propuštění Tomáše Jiřikovského, který daroval ministerstvu spravedlnosti bitcoiny v hodnotě zhruba miliardy korun.
Zbyněk Stanjura se hájí tím, že se vše dozvěděl, až když už bylo pozdě, a že v mezidobí měli dokumenty na stole úředníci jeho resortu. Šéfem jeho kabinetu je Filip Benda, kterého ve funkci podržel.
„Já jsem se hlasování nezúčastnil, protože si myslím, že ještě nebylo zodpovězeno všechno, co potřebuju mít zodpovězeno,“ řekl Jan Kuchař (STAN) v rozhovoru pro Radiožurnál.
Přestože jsou lidovci kvůli bitcoinové kauze rozmrzelí a naštvaní, stojí za svým koaličním partnerem. V rozhovoru postoj KDU-ČSL popisuje předseda Marek Výborný.
Osa neobsahuje osobní údaje lidí a další citlivá data. Ministerstvo tvrdí, že by jejich zveřejnění mohlo negativně ovlivnit úkony orgánů činných v trestním řízení a zasáhlo do soukromí zúčastněných.
Členové Pirátské strany převlečeni za uklízečky zahájili protikorupční úklid. „Vyjeli jsme s úklidovým vozem, abychom symbolicky ukázali, že chceme očistit naši zemi od nekalostí,“ uvedl Zdeněk Hřib.
Zbývající část transakcí je podle ní nedokončená. Některé z nich hodlá ministerstvo stornovat, u dalších v hodnotě celkem 240 milionů korun zváží další postup.