Na úplně nejlepší cenu se může dostat zákazník, který firmě oznámí, že odchází jinam. Takzvané retenční nabídky mohou být o deset i patnáct procent nižší než ty ceníkové.
Přes 140 tisíc odběratelů vyměnilo v lednu svého dodavatele elektřiny. To je zhruba o 40 tisíc víc než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z dat operátora trhu s elektřinou.
Společnost ČEZ ode dneška zlevní své fixované produkty v průměru o 12 procent. Ceníky postupně snižuje také innogy, E.ON a společnost EPET. Další dodavatelé zatím vyčkávají.
Poslanec opozičního Národního sdružení upozorňuje na to, že tento krok vlády znamená, že se elektřina ve Francii za poslední dva roky zdraží asi o 44 %.
Český statistický úřad došel k závěru, že ve druhém pololetí minulého roku byl plyn pro tuzemského spotřebitele v rámci Evropské unie desátý nejlevnější, elektřina sedmá nejlevnější.
ČEZ nabízí aktuálně smlouvy s klesající cenou na příští dva nebo tři roky. Řešení vysoko zafixovaných cen z doby energetické krize hledají podle dřívějších vyjádření i ostatní dodavatelé.
Firma se specializuje na výrobu autodílů. Náklady na celou fotovoltaickou elektrárnu vyčíslila společnost Aisan Industry Czech, s.r.o. na 42 milionů korun za celkem 3500 panelů.
Lidé by podle hlavního analytika nezávislé poradenské firmy EGÚ Brno Michala Macenauera neměli věřit nereálným číslům rychlé návratnosti, která slibují firmy s fotovoltaikou.
Úřady dosud podle Síkely pracovaly jen s ceníkovými cenami, které podle Síkely platí méně než 2,5 procenta obyvatel. Proto podle něj Česko patřilo mezi nejdražší země v Evropě.
Databáze Eurostatu skutečně říká, že pokud jde o domácnosti, patří Česko mezi pět evropských zemí, které ve druhém pololetí minulého roku platily nejvíc.
Stovky pekařů si stěžují na vysoké ceny elektřiny, másla, mouky i vajec. Požadují energetický strop pro všechny. Francouzská vláda ho dosud zavedla jen pro menší podniky s méně než deseti zaměstnanci.
„Ceny, které byly hrozně vysoké, byly taženy nejen drahým plynem, ale bohužel i faktem, který nastal ve stejné době, tedy že téměř polovina francouzské jaderné flotily byla mimo provoz,“ říká Gavor.
Letošní rok byl ve znamení prudkého zdražování energií. Některé domácnosti už teď platí několikanásobně víc za elektřinu a plyn, než byly zvyklé. A zdražování není u konce.
Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. O 21,3 procenta byly vyšší ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací pak ve stejném období stouply o 11,9 procenta.
„Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 procenta a meziročně o 16,2 procenta. Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze zrychlila svůj růst,“ říká vedoucí oddělení statistiky.
Stát chce vybrat nejvíc takzvaně nadměrných příjmů z prodeje elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách. Ty v Česku provozuje polostátní energetická skupina ČEZ.
Růst průměrné ceny elektřiny činil v Česku 62 procent. Za ním následuje Lotyšsko (nárůst o 59 procent) a Dánsko (plus 57 procent). Vyšší ceny energií významně ovlivňuje válka na Ukrajině.
Vzroste tlak na úspory a vyšší energetickou účinnost. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli zmocněnec pro energetickou bezpečnost Bartuška a analytik Šnobr.
„Myslím si, že omezení na 80 procent spotřeby je při troše dobré vůle úroveň, kterou by firmy měly zvládnout,“ odhaduje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Dopravní podnik v Jihlavě stále nemá dodavatele energií na příští rok a kupříkladu elektřinu už od ledna nakupuje spotově. To se projevuje i na ztrátě z provozu MHD.
Zdražování energií se projevuje nejen na účtech domácností, ale i skiareálů. Všímá si toho sobotní Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.