Síkela chce zavést povinnost dodavatelů energií zveřejnit skutečné ceny. Zastropování rušit neplánuje
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) chce do novely energetického zákona zapracovat povinnost dodavatelů energií sdělovat Energetickému regulačnímu úřadu skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým zákazníkům. Síkela to v neděli uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.
Energetický regulační úřad a Český statistický úřad dosud mohly podle Síkely pracovat jen s ceníkovými cenami, které podle Síkely platí méně než 2,5 procenta obyvatel. Proto podle něj Česko v porovnání s ostatními evropskými zeměmi patřilo ve druhém pololetí loňského roku mezi nejdražší země v Evropě.
V Česku se ceny plynu zvedly nejvíce v EU. ‚Nejspíše bude chyba ve statistice,‘ brání se ministerstvo
Číst článek
Návrh novely energetického zákona v současnosti Sněmovna projednává a Síkela chce povinnost oznamování skutečných cen regulátorovi do něj doplnit formou poslaneckého pozměňovacího návrhu.
„Mám zmapováno 70 procent trhu, ze kterého vyplývá, že ceníkové ceny, se kterými pracuje Eurostat, platila méně než 2,5 procenta obyvatel. Zbývajících 97,5 procenta platí o 40 až 50 procent méně,“ uvedl Síkela v pořadu České televize.
Exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) uvedl, že vysoký meziroční nárůst cen zapříčinila nízká srovnávací základna z roku 2021, kdy vláda zavedla nulovou sazbu DPH na energie, která koncové ceny snížila.
Pane premiére, ještě nějaký důkaz, že jste to nezvládli? To, že máme zcela ustřelené ceny energií v rámci EU potvrdil už i ČSÚ. Navzdory tomu, že elektřinu vyrábíme, máme jí přebytky a vyvážíme ji (zdroj: @EnAppSys), tak vyšší růst ceny elektřiny než my má už jen Rumunsko!🤦♂️
12:46 – 26. 04. 2023
Unijní statistický úřad ve středu oznámil, že ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v české republice zvýšily meziročně o 231 procent, zdaleka nejvíce ze všech zemí Evropské unie.
Například na Slovensku růst činil 18 procent a byl druhý nejnižší v Evropské unii. Podle Eurostatu sběr dat a použitá metodika odpovídají cenám, jak jsou účtovány zákazníkům.
‚Není dobojováno’
Mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort ve středu upozornil na to, že ceny uváděné Eurostatem vycházejí z tehdejších cenových nabídek dodavatelů na trhu určených novým zákazníkům. Energetický regulační úřad data poskytuje Český statistický úřad, který je pak předává Eurostatu.
Data o cenách energií zveřejněná tento týden opravdu neodpovídají tomu, kolik Češi za energie ve skutečnosti platí.
Potvrdil mi to předseda rady @Energetický regulační úřad Stanislav Trávníček během dnešního setkání. Společně pracujeme na tom, aby se to v budoucnosti neopakovalo.
17:36 – 28. 04. 2023
Síkela v současnosti neuvažuje o zrušení cenových stropů na energie a je pro jejich zachování do konce roku. Podle něj „stále není dobojováno“ a opatření je připravené na případné další energetické krize.
,Vypraná‘ ruská ropa přes sankce stále putuje do zemí Unie nebo G7. Kupují ji od států bez zákazu dovozu
Číst článek
Stejně tak by na konci roku mělo skončit i odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje pro koncové zákazníky. V současnosti za ně poplatek hradí stát.
Ještě před prázdninami chce dát Síkela do legislativního procesu další novelu energetického zákona, která zavádí pravidla pro sdílení energie a komunitní energetiku. Evropská směrnice, kterou český zákon implementuje, vznikla už v roce 2016.
Proti původnímu plánu jde o půlroční zpoždění. Ministr zároveň podotkl, že Česko neplní požadavky Evropské komise v energetických úsporách, kde je na 68 procentech a hrozí mu sankční řízení.