„Souhlasím s tím, že než to podepsat za každou cenu dokonce března, tak je asi lepší ještě pár týdnů vyjednávat s Korejci, aby pozice České republiky byla lepší,“ řekl ředitel ČEZ Daniel Beneš.
EDF považuje smlouvu uzavřenou letos v lednu za důkaz, že korejská firma zřejmě neuváděla v tendru na dodávku dvou jaderných bloků pro Dukovany pravdivé informace o vlastnictví nabízené technologie.
Budíček pro Evropu. Francie příští týden pořádá summit pro umělou inteligenci. Do Paříže přijedou zástupci 80 zemí i šéfové technologických gigantů. Má summit potenciál urychlit vývoj AI v Evropě?
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF, dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve.
USA se dohodly s Jižní Koreou minulý pátek na memorandu o porozumění, které se týká zásad vývozu a spolupráce v jaderné oblasti. Informovalo o tom ministerstvo energetiky USA.
Jaderný tendr na dostavbu dvou bloků v Dukovanech byl v pořádku, rozhodl zatím nepravomocně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o návrzích firem EDF a Westingouse. Mohou se odvolat.
Korejská společnost KHNP, která zvítězila v tendru na stavbu dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany, odmítá námitky konkurenta, francouzské firmy EDF.
Podle EDF byla nabídka nespravedlivá, protože jihokorejská vláda může KHNP poskytnout finanční podporu, která by ohrozila hospodářskou soutěž v Evropské unii.
Francouzi se pustili do tvrdého boje o zakázku na nové reaktory v Dukovanech, kterou vyhráli Korejci. Podle viceprezidenta EDF Vakise Ramanyho není nabídka KHNP upřímná a reálná v evropském rámci.
Napadení tendru na Dukovany Westinghousem a EDF se dalo čekat. Nepředpokládám ale, že by vše antimonopolní úřad zastavil, říká poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Cílem je zpečetit společnou snahu o prohloubení našich ekonomických, obchodních, investičních a vědecko-technických vztahů v následujících letech ve všech sférách,“ uvedl Tomáš Pojar pro iROZHLAS.cz.
„Korejská výstavba ve Spojených arabských emirátech, dopadla ve srovnání s jinými ve světě relativně dobře,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Pro KHNP by byla ztráta projektu nepříjemná už proto, že šlo o její vůbec první referenci, která by prokazovala její schopnost získat jaderné zakázky v Evropě, včetně Česka.
„Tendr trvá už dva roky a obě firmy už předložily všechna bezpečností povolení a tak dále. Tohle je tedy už dávno odsouhlasené. Teď se bude hrát o ceny,“ říká vysvětluje Jana Klímová.
Francouzská EDF a korejská KHNP odevzdaly ČEZ závazné nabídky až na čtyř nové jaderné bloky. „Čím víc stejných bloků v Evropě i Česku, tím budou vyrábět levněji,“ říká Vakis Ramany, viceprezident EDF.
Nový reaktor by měl být největší investicí v novodobé historii ČR, podle dřívějších prohlášení vlády má stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.
Jde o spor o technologii jaderného reaktoru. Westinghouse tvrdí, že se jedná o jeho duševní vlastnictví. Korejci tak mohou reaktory mimo USA a Koreu vyvézt pouze se souhlasem.
Jihokorejská společnost KHNP prohlašuje, že by při stavbě pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany splnila požadavky české vlády. O tendr se uchází také francouzská EDF a americký Westinghouse.
„Mohu potvrdit, že uchazeč již informace zaslal, od zbývajících dvou očekáváme odpovědi v druhé polovině listopadu,“ uvedl pro Radiožurnál ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Poté, co tajné služby vyhodnotí bezpečnostní dotazníky od uchazečů z Francie, USA a Jižní Koreje, měl by být podle Havlíčka tendr spuštěn ihned. U moci přitom v té době stále může být současná vláda.
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl Vakis Ramany – viceprezident francouzské energetické firmy EDF, která je jedním ze tří uchazečů o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.