Zábor orné půdy je špatně. Vypracovaná studie je pamflet, přírodovědci kritizují stavbu gigafactory
Zástupci státu slyšeli v Dolní Lutyni na Karvinsku rozsáhlou kritiku své studie, která schvaluje stavbu gigafactory. Odpůrci továrny na výrobu baterií do aut sezvali do kulturního domu přírodovědce, podnikatele nebo zemědělce, kteří expertizu odmítli. Zastánci stavby tvrdí, že investor zvýší platy v kraji a pozvedne jeho ekonomiku.
Vůně šeříků, rozkvetlé ovocné stromy a rámus sekaček a dalších strojů dotváří kolorit Věřňovic, místa, kde má gigafactory vyrůst. S motorizovaným pluhem tady orá políčko u domu 28letý Martin. Nože se do země zařezávají snadno. Ovšem představa továrny doslova za humny pro mladého muže snadná není.
„Katastrofa by to byla. Pěkné zelené je tady všechno a najednou tady má stát obrovská hala. Brambory letos zasadíme a ještě dlouho budeme sázet. Nás nic nezastaví. S půdou jsem spjatý od mala. Haly by tu krajinu zničily,“ vysvětluje dvoumetrový mladý muž s pluhem.
A zatímco se Martin potí na poli, v sále kulturního domu zatápí kritici gigafactory zástupcům státu. „Když budu upřímný, tak pro mě je to takový neodborný pamflet,“ reaguje Lukáš Choleva z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity na studii, kterou si nechal stát zpracovat.
„Obsahuje řadu sdělení, která si protiřečí. Nejsou postaveny na žádných kvalitních zdrojových datech. Například v oblasti životního prostředí tvrdí, že nedojde k ohrožení druhů, že na tom území žádné druhy nežijí, což není pravda,“ upřesňuje přírodovědec.
Stavba gigafactory v Dolní Lutyni je možná, potvrzují další studie. Budou potřeba kompenzace
Číst článek
„Zábor 280 hektarů kvalitní orné půdy je z našeho pohledu špatně. Dopad tam bude určitě negativní, nemůže být pozitivní. Jak to řeší dopadová studie, je absurdní,“ říká Petr Orel z Českého svazu ochránců přírody.
Dopady na půdu
David Petr zastupuje státního investora a dopadovou studii, zvláště její část na životní prostředí, hájí. „Naše biologické hodnocení, které bylo zpracováno v rámci studie proveditelnosti, také říká ano – svůj vliv to na aspekty životního prostředí určitě mít bude, protože je to velká komplexní stavba. Každá stavba, i dálnice nebo silnice, má nějaký vliv na životní prostředí. Ale je to o tom, že jsou tam navržená kompenzační opatření, která ten vliv dostatečně kompenzují, a díky tomu ta stavba může být realizována,“ argumentuje David Petr ze Státní investiční a rozvojové společnosti.
Státní developer: Vždycky se najde někdo, komu to vadí. Lutyňskou gigafactory přesunout nemůžeme
Číst článek
„Tady potřebujeme přilákat dalšího strategického investora, aby došlo k navýšení kupní síly obyvatel, které by potom tlačilo samozřejmě na nárůst služeb a dalších souvisejících věcí, včetně rozvoje rezidenčního bydlení a podobně,“ hájí vstup zahraničního investora do Dolní Lutyně Václav Palička z Moravskoslezské regionální rozvojové agentury.
Jeden ze zástupců místních firem upozornil, že v regionu je problém získat kvalifikované pracovníky.
„Naším cílem samozřejmě je si naše zaměstnance udržet. Vnímáme poměrně napjatou situaci v oblasti kvalifikovaných pracovníků. Nám se samozřejmě vize toho, že by tady vznikl další významný konkurent na trhu práce, jako zaměstnavateli nelíbí. Samozřejmě v extrémní situaci může nastat až ten případ, že budeme rozhodovat o tom, jestli výrobu v tomto regionu zachováme, nebo nezachováme,“ reagoval na plány ohledně gigafactory Ivo Benešovský.
Už zhruba za měsíc se sál zaplní znovu. Zástupci státního investora tady chtějí o aktuálním vývoji informovat občany obce.