Vláda uprostřed července rozhodovalo o klíčových energetických a klimatických strategiích. Opozice a někteří ekonomové upozorňovali, že vláda tím výrazně zvedne ceny energií a pohonných hmot.
Šéfové leteckých společností, které vypravují hlavně vnitrostátní lety, varují, že jejich firmy jsou kvůli přísným klimatickým pravidlům EU v nevýhodě a vyzvali k zavedení plošných standardů.
Zákon má do českého práva přivést evropskou směrnici. Termín k tomu vypršel na konci minulého roku. Je to problém? Vystavila tím vláda Česko riziku pokuty?
„Během energetické krize emisní povolenka na své hodnotě stoupla na částky, které jsou násobně výš, než ve svých predikcích, například roce 2021, Evropská komise předpokládala,“ říká Rafaj.
Volby v Evropě i v Americe, dokončování energetické strategie Česka nebo nové možnosti pro nás všechny zapojit se do výhodných renovací nebo do komunitní energetiky. Takový je výhled pro rok 2024.
„Pokud myslíme vážně, že v roce 2050 má nastat uhlíková neutralita, tak je třeba snížit jejich spotřebu na zlomky procent té současné,“ upozorňuje Ondráš Přibyla.
Stát by měl podle poslance za SPD Jan Hrnčíře zasáhnout proti rostoucím cenám omezením emisních povolenek a „zelených nesmyslů". Ty podle něho nejvíce poškozují český průmysl.
Velké průmyslové firmy varují před dalším růstem cen energií. Zhorší to naši schopnost konkurovat, říkají a poukazují na schválený program pomoci v sousedním Německu, v přepočtu za 300 miliard korun.
Mirek Topolánek, Bohdan Wojnar, Jan Rafaj a Miroslav Palát kandidují na pozici prezidenta Svazu průmyslu a dopravy. Jaké jsou podle nich největší problémy a nejdůležitější priority českého průmyslu?
Státy Evropské unie schválily zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy, zrušení bezplatných emisních povolenek a zavedení uhlíkového cla. Co tyto klimatické normy přinesou?
Opatření mají přiblížit EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o alespoň 55 procent oproti roku 1990. K jejich konečnému vstupu v platnost je potřeba souhlas členských zemí EU.
„Každá z automobilek má program v elektromobilitě nebo i vodíkové mobilitě, ale zatím se spíše zkouší v počtech jednotek kusů tato vozidla nasazovat,“ upozorňuje tajemník sdružení ČESMAD Bohemia.
Soud nepřiznal společnosti nárok na povolenky za zhruba 400 milionů korun, o které se soudí s českými úřady. Podle soudu byly povolenky určené na produkci tekutého kovu, který společnost nevyráběla.
Jen pár hodin předtím, než definitivně skončil jako český premiér, stihl Andrej Babiš ještě svůj poslední evropský summit. Byla to skutečně symbolická tečka.
O nároku ČEZ na vrácení části darovací daně a na úrok z prodlení dříve rozhodly soudy. ČEZ o vrácení přeplatku na darovací dani vedl spory s finanční správou.
Brusel||Viktor Daněk, ČTK|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Premiér Andrej Babiš v SMS zprávě Radiožurnálu napsal, že závěrečný dokument schůzky byl málo konkrétní a situace na trhu je dramatická. Vadil mu především systém prodeje emisních povolenek.
„Zasahovat do cen emisních povolenek nepomůže, musíme vyřešit problém zásobování plynem,“ tvrdí europoslanec Mikuláš Peksa. Očekává se, že příští rok problémy s plynem nebudou, oponuje Knotek.
Pětice zemí včetně Česka zveřejnila výzvu, podle níž chtějí reformovat trh s elektřinou, snížit závislost na dovozu energií či předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek.
„Chyba je ale na straně evropských zemí,“ konstatuje. „Evropa zapomněla na diverzifikaci transportních tras a zdrojů, je závislá z více než 90 procent na jednom dodavateli.“
Premiér se chystá poslat dopis předsedovi Evropské rady a předsedkyni Evropské komise, cenu povolenek by chtěl začít řešit už na neformálním summitu začátkem října.
Analytici tvrdí, že velkoobchodní ceny ženou nahoru hlavně rekordní ceny emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry.
Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové si skalní sportovci během lockdownu našli jiný způsob, jak se hýbat, a na vnitřní sportoviště už proto tolik nepotřebují.
S plánem, jak teplárnám pomoct a zabránit jejich případným krachům, přichází ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Radiožurnálu chce změnu zakomponovat do zákona o podporovaných zdrojích energie.
Na přeměnu teplárenství by z Modernizačního fondu v příštích deseti letech mělo putovat zhruba 40 až 70 miliard korun. Nedostane se ale zdaleka hned na všechny.
Společnost uvedla, že povolenky prodala za tržní hodnotu s okamžitým ziskem 260 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že vláda bude spolu s odbory kontrolovat využití získaných peněz.