Nové emisní povolenky asi propadnou příští vládě. Uvidíme, jak motivační budou sankce, říká analytik
Česko chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) odsunout zavedení druhého typu emisních povolenek. A to přesto, že se na jejich parametrech aktivně podílelo při předsednictví v Radě EU před dvěma lety. O co v ETS 2 jde a proč s jejím zavedením vláda otálí, vysvětluje v nejnovější epizodě Bruselských chlebíčků Tomáš Jungwirth Březovský, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.
„ETS 2 je nová část systému, bude fungovat odděleně. Má dopadnout na dodávky paliv pro sektory budov, zejména vytápění, a silniční dopravy,“ vysvětluje princip druhého typu emisních povolenek Tomáš Jungwirth Březovský.
Poslechněte si Bruselské chlebíčky s Tomášem Jungwirthem Březovským z Asociace pro mezinárodní otázky
První systém míří na velké firmy a velké znečišťovatele a funguje od roku 2005. „Evropští lídři se ale shodli na tom, že pakliže má Evropa dosáhnout svých klimatických cílů, tak nelze vzít jednu třetinu nebo čtyřicet procent ekonomiky a říct, že se jí to netýká,“ doplňuje.
Na parametrech tohoto nástroje na snížení emisí skleníkových plynů se Evropská rada, Evropská komise a Evropský parlament shodly před dvěma lety pod taktovkou českého předsednictví v Radě EU. Na evropské úrovni je legislativa platná, v členských státech mají pravidla platit od roku 2027.
Kdo vyndá hlavu z písku?
„Vláda premiéra Petra Fialy k tomu přistoupila způsobem – a není sama v Evropě – že je tato část balíčku nepříjemná, protože bude lidem zdražovat věci a politicky není populární,“ zdůvodňuje Tomáš Jungwirth Březovský. Počítá se totiž, že se zavedení systému ukáže na cenách nejen fosilních paliv. „Tato vláda se to nejspíš rozhodne neudělat a nechá příští vládu, aby si s tím poradila,“ dodává.
Premiér Fiala bude usilovat o odložení systému emisních povolenek. Zahrnuje paliva i vytápění
Číst článek
Hrozby sankcí ze strany Evropské komise podle analytika AMO ukážou, zda budou dostatečně motivační pro vlády unijních zemí, které zatím nový systém nezavedly.
„Netýká se to jen ETS 2, ale i národního energeticko-klimatického plánu a dalších strategických dokumentů, které byly připraveny, vypracovány a nic nebránilo tomu je schválit. Jen se nakonec ukázalo, že pro to z nějakého důvodu není politická vůle,“ říká.
Souvisí spolu ETS 2 a Národní energeticko-klimatický plán? Jaká je vůle nového vedení ministerstva průmyslu a obchodu tlačit problém dopředu? Proč téma emisních povolenek zasahuje i do právě projednávaného návrhu státního rozpočtu na příští rok? A jak je to celé propojené s voláním nejen Petra Fialy po revizi takzvané Zelené dohody?
Poslechněte si nejnovější epizodu podcastu Bruselské chlebíčky v audiozáznamu výše.