„Mise českého astronauta, majora Aleše Svobody, není jen symbolickým gestem. Je to konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Software se tak naučil od pohledu rozpoznat bdělého člověka od unaveného nebo rovnou spícího. Vědci potom systém nainstalovali do různých druhů simulátorů a potom i do prvních testovacích letadel.
„Doslova jsme se zeptali AI modelů, co dělá člověka člověkem. Zní to paradoxně, ale je zajímavé zjistit, jak modely vnímají samy sebe,“ popisuje výzkumnice Sophie Hamiltonová.
Stanfordský vězeňský experiment je pokus z roku 1971. Spočíval v tom, že ve sklepě americké Stanfordovy univerzity Zimbardo vybudoval fiktivní vězení. Do něj umístil dobrovolníky – studenty.
Peptidy jsou chemikálie složené z aminokyselin, z nichž některé umí ničit bakterie. Nalezneme je v přírodě, ale nové typy peptidů je možné vyrobit i uměle.
„Starost o půdu, o vodu, o krajinu není jenom věc zemědělců, je to věc celé společnosti, protože přece všichni potřebujeme dobrou, kvalitní čistou vodu, potraviny,“ říká biolog Miroslav Šimek.
Program novodobých her se vždycky trochu mění, aktuálně se v Paříži představí 32 sportů. V antických hrách ale měly různá procesí a lidové veselice stejný prostor jako sportovní klání.
Modul v Houstonu měl rozlohu 16 metrů čtverečních. Podle odhadů by NASA mohla vyslat lidskou posádku na Mars v 30. letech tohoto století. Ještě dříve se však chystá znovu vyslat lidi na Měsíc.
Aleš Kalčík takto při obhajobě první bakalářské práce ve virtuální realitě provázel vyučující. Ti měli k dispozici navíc ještě další možnosti, jak si návrh detailně prostudovat.
Češi snědí ročně miliony kuřat. Tuny peří, které z nich zbydou, ale nemají téměř žádné využití. Končí buď ve spalovnách, nebo na kompostu, kde se ale dlouho rozkládá. To by se ale teď mohlo změnit.
Vážnost situace se závislostí dokonce přiměla úředníky, aby letos v zimě vyhlásili v Portlandu výjimečný stav. Oregon svůj experiment s účinností od 1. září ruší.
Inovace Davida Bažouta dokáže proměnit i desítky let starou skleněnou boudičku v téměř samoobslužnou továrnu na zeleninu. Ta je navíc ekologicky šetrnější než staré skleníky a spotřebuje méně energie.
Princip je jednoduchý: zájemce přispívá rok na výsadbu jednoho stromu, nejčastěji 19 eur měsíčně, a za nějakých padesát let získá peníze z jeho výnosů.
Smartboxy umí předat spotřebičům od distributora například takovouto zprávu: Hrozí přetížení sítě, ale nemusíš se úplně vypnout. Stačí, když snížíš výkon o 30 %.
Na neobvyklém projektu teď pracují vědci z Massachusettského technologického institutu. Sami přitom doufají, že k jeho realizaci lidstvo nebude muset sáhnout.
Každé letadlo musí pravidelně na kontrolu a aerolinky využívají toho, že je v zimních měsících provoz slabší než jindy. V pražské Ruzyni mají proto technici napilno.
Brněnští vědci vytvořily obleky s novým typem ventilace – ty tedy budou sice neprodyšné, ale i tak zvládnou chladit tělo a odvádět vlhkost. Reportér Radiožurnálu si oblek vyzkoušel na vlastní kůži.
Francouzský nobelista Gerard Mourou cenu za fyziku získal v roce 2018 za vývoj a studium laseru – proudu světla, jehož pulsy trvají miliontinu miliardtiny sekundy.
Česká policie spolupracuje i se sbory jiných zemí a Interpolem. Data této metody by mohla vytvořit mezinárodní databázi, která pomůže mapovat původ a putování zásilek drog nebo padělaných léčiv.
„Měření teď ovšem potvrdilo, že antivodík gravitace přitahuje úplně stejně jako vodík. Na jednu stranu se nekonalo žádné spektakulární překvapení, ale byl velký úspěch měření provést,“ říká fyzik.
Menší bezpilotní letouny zvládnou třeba vyhodnotit zdraví rostlin na polích a případně včas odhalit možný problém. Větší pak dokážou aplikovat postřiky nebo granule proti hrabošům.