Litevci losují, Dánové si vybírají a Řekové musí. Řeč je o povinné vojenské službě v Evropské unii. Jak to mají další státy EU? Podívejte se na přehled, který sestavil iROZHLAS.cz.
Trump podle politického geografa Jana Kofroně zjevně nevěří myšlence, podle které je „výhrou“ pro Západ jakákoli demokratická země na světě, která poté posiluje i všechny ostatní.
„Hamás většinu pravidel mezinárodního práva nerespektuje. Izraelci jsou tak neochotní vytvářet prostor pro dočasné příměří, protože se obávají, že toho zneužije,“ říká politický geograf Jan Kofroň.
Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity vyjde vstříc studentům, kteří se kromě vzdělávání připravují na obranu Česka jakožto vojáci aktivních záloh armády.
„Pokud se Ukrajinci částečně stáhnou, tak si výrazně zkrátí obrannou linii,“ vysvětluje generál ve výslužbě Macko. Americký Institut pro studium války v kontextu situace také mluví o řízeném odsunu.
Ukrajinská protiofenziva trvá deset dní. „Když vydrží takto čtrnáct dní, je velká šance, že se jim podaří ruskou linii prolomit,“ komentuje v rozhovoru politický geograf Jan Kofroň.
„Rusko bude pravděpodobně říkat, že za to nemůže a že si za to mohou Ukrajinci tím, že si zaminovali přístavy,“ míní politický geograf Jan Kofroň z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Vojensky porazit Rusko je podle politického geografa nepravděpodobné. „Respektive – udělat pat ze strany Ukrajiny. Případně vzít nějaká území zpět,“ nastiňuje.
Ve čtvrtek proběhl v Bruselu mimořádný sjezd NATO. O jejím postupu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajinu hovořil ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu politický geograf Kofroň.
Pokud si příměří nevynutí silný hráč, který by byl ochotný v regionu intervenovat, přinese ukončení bojů až naprosté vyčerpání jedné nebo obou bojujících stran, míní Kofroň.