Stažení z Bachmutu může Ukrajincům pomoct. Chtějí Rusům znemožnit pokračovat v ofenzivě, říká generál

Žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny hlásí úspěšný postup ukrajinského Bachmutu. Prý se jim už podařilo město téměř zcela obklíčit. Tvrdé boje se o město svádí už více než půl roku. Ukrajinským obráncům zbývá už jen jedna ústupová cesta, která je v dosahu ruského dělostřelectva. Ukrajinské jednotky se zřejmě chystají Bachmut opustit, uvádí americký Institut pro studium války.

Bachmut Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják prochází prázdnou ulicí ve frontovém městě Bachmut

Ukrajinský voják prochází prázdnou ulicí ve frontovém městě Bachmut | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Podle politického geografa z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Kofroně máme obrázek míry obklíčení města díky satelitním snímkům. Situace se podle něj za poslední měsíc výrazně zhoršila, ale Rusové stále město neobklíčili ze všech stran.

Obránce Bachmutu trápí nedostatek munice i viróza. Ve městě stále zůstává přes 5000 civilistů

Číst článek

Generál Pavel Macko, který byl dříve nejvýše postavený představitel Slovenska v NATO, považuje stažení Ukrajinců z Bachmutu za pravděpodobné. „To, co Ukrajinci momentálně dělají, znamená, že chtějí zpomalit postup ruských vojsk a zároveň jim znemožnit pokračování v ofenzivě,“ říká pro Radiožurnál.

Podle něj nechtějí Ukrajinci dopustit rychlé nasouvání ruských sil a tímto krokem utlumí ruské útoky.

Bachmut je momentálně obklíčen de facto ze tří stran. „Pokud se Ukrajinci částečně stáhnou, tak si výrazně zkrátí obrannou linii,“ upozorňuje Macko. Americký Institut pro studium války v kontextu situace také mluví o řízeném odsunu.

Kofroň i Macko se shodnou na tom, že strategicky není Bachmut příliš významný.

„Samozřejmě to bylo sedmdesátitisícové město, je to křižovatka, jsou tam významnější infrastrukturní body. Podstatnější ale je, že Rusové chtějí i zbytek Doněcké oblasti. Podařilo se jim obsadit Luhanskou oblast, ale velký kus Doněcké ještě chybí, a to včetně větších městech jako Kramatorsk a Slavjansk. Dobytí Bachmutu je nutné, aby byli schopni se vydat dál,“ popisuje Kofroň pro Český rozhlas Plus.

Také podle Macka je symbolický a politický význam města větší než vojenský: „Bojuje se tam od května. Zastavila se tam fronta a je to symbolem ukrajinského odporu.“

Ztráta osvobozených území

Podle Kofroně je možné, že Ukrajinci o některá svá osvobozená území znovu přijdou. Dodává ale, že by se podle něj jednalo jen o malý počet měst, která jsou blízko současné frontové linii.

Průměrná délka života vojáka jsou čtyři hodiny, říká mariňák o bachmutském ‚mlýnku na maso‘

Číst článek

„Je vidět, že Rusové dokázali dořešit některé své problémy, co se týče početního stavu sil. Ruské ofenzivní schopnosti jsou pořád velmi omezené, takže bych asi nečekal nějaký velký posun frontové linie o desítky kilometrů zpět,“ odhaduje politický geograf.

Stejně tak je podle něj ale možné, že města, která nyní drží Rusko už několikátý měsícem, získají Ukrajinci.

V Záporožské a Chersonské oblasti je fronta relativně stabilní. Rusové dlouho nebyli schopni žádných větších akcí kvůli ztížené logistice, vysvětluje Kofroň. Ukrajinská armáda byla také pasivnější.

„Spekulovalo se o tom, že si Ukrajina dělá v hloubce toho teritoria zálohy pro jarní ofenzivu. Nakolik je toto pravda, je samozřejmě velká otázka. O Záporoží se spekuluje jako o jednom z hlavních směrů na jaro a léto 2023,“ připomíná politický geograf.

Ústup u Bachmutu by mohl případnou ofenzivu ovlivnit. „U Bachmutu byl prostor na protiofenzivu Kyjeva loni v létě. Stažení by mohlo Ukrajincům paradoxně pomoci. Ušetří část sil, které pak mohou použít někde jinde,“ dodává generál Macko.

Věra Štechrová, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme