Rusko spoléhá, že se s ním nikdo do konfliktu nepustí kvůli jaderným zbraním, míní politický geograf

Premiér Petr Fiala v Evropském parlamentu uvedl, že Rusko kromě konvenční války vede i válku hybridní. Úmyslně prý cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi. „Rusko bude pravděpodobně říkat, že za to nemůže a že si za to mohou Ukrajinci tím, že si zaminovali přístavy,“ míní politický geograf Jan Kofroň z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kofroň

Jan Kofroň | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv nedávno pronesl, že snaha trestat jadernou velmoc ohrožuje existenci lidstva. „Připomíná tím, že Rusové mají jeden ze dvou největších jaderných arzenálů, a říká, že pokus o výraznější zásah do války by Rusko vnímalo jako existenční hrozbu,“ vysvětluje Kofroň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se odvíjí válka na Ukrajině? Poslechněte si celé Téma dne Martiny Maškové

„To samozřejmě můžeme akceptovat, nebo nemusíme. Minimálně tím ale znovu připomíná, že Rusko hraje na to, že se s ním žádná z dalších mocností nepustí přímo do konfliktu právě z obavy z možné jaderné eskalace,“ dodává.

Kofroň se obává, že i přes neúspěšný plán Moskvy rychle ovládnout Ukrajinu, Rusko nevratně ovlivní poměry v okupovaných regionech. „Minimálně v těch oblastech, kde nějaký proruský sentiment je, tak budou mít lidi, o které se jde opřít. Tam situace z pohledu Ukrajiny bude problematická.“

„Trochu jiná situace bude třeba v oblasti Záporoží, Melitopolu, Tokmaku nebo Chersonu. Tam je zjevné, že těch skutečně prorusky smýšlejících není tolik, a je vidět, že tam dodnes jsou třeba i partyzánské aktivity a podobně. To znamená, že tam bude ruské působení mnohem obtížnější.“

Kofroň však upozorňuje na fakt, že čím déle bude trvat, tím větší část místních obyvatel si bude muset vybrat, zda chtějí nějakým způsobem koexistovat v rámci nového ruského uspořádání, byť jen dočasného, nebo jestli mu budou nadále odporovat.

„Pokud se budou stavět na odpor, tak budou mít problém, že Rusové jim pravděpodobně nebudou dávat potraviny, budou mít menší šanci najít práci, případně nějakou pomoc. A to jsou všechno věci, které okupační správa může využít, aby incentivizovala populaci směrem k aspoň částečné spolupráci.“

Poslechněte si celé Téma dne Martiny Maškové.

Martina Mašková, Karolína Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme