Abyste se v interpretacích výsledků neztratili, nabízí iROZHLAS.cz kromě výčtu všech (i samozvaných) vítězů také souhrn našeho volebního zpravodajství.
Hnutí ANO, SPD, Přísaha a Motoristé, koalice Stačilo! nebo ČSSD Jiřího Paroubka. Těmto všem subjektům vyjádřili podporu bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.
„Byl bych srab, kdybych odstoupil, kdybych se za policii nepostavil, kdybych prostě neřekl, že udělala maximum možného, kdybych jako ministr začal couvat,“ říká Rakušan.
Koalice Stačilo! ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. Nyní řeší, v jaké frakci zasedne. „Jedná se velmi intenzivně, protože řada starých norem neplatí,“ popisuje Kateřina Konečná.
Doba velkého soupeření pravicové ODS s levicovou ČSSD je dávno pryč, letošní eurovolby ale v jednom aspektu daly na toto období vzpomenout, uspěly v nich jasně pravicoví Motoristé a levicové Stačilo!
Pokud se vysoké zisky koalic Přísahy s Motoristy a Stačilo! potvrdí i po sněmovních volbách, otevře to pro ANO dosud nevídané možnosti. Musí se před nimi mít ale na pozoru.
V oblastech mimo tradiční centra mobilizovaly voliče populistické subjekty Přísaha a Motoristé a koalice Stačilo! Hlavně jejich povedené kampaně zapříčinily nárůst volební účasti.
V eurovolbách získala koalice Stačilo! dva mandáty. „Výsledek ukázal odhodlání lidí hledat i jiné cesty, než jsou ty, které jsou nalajnované v Poslanecké sněmovně,“ říká lídryně koalice Konečná.
„Samozřejmě mám znalost evropského práva, které jsem vystudoval, ale praxe je nesmírně důležitá pro dosažení výsledků, které naši voliči očekávají,“ řekl ve speciálním vysílání Radiožurnálu.
Víkendové eurovolby přinesly tři nezpochybnitelné vítěze a celou řádku větších či menších poražených. Zatímco u ANO, Turka a Konečné se může bujaře slavit, u Okamury nebo Pirátů si lížou rány.
Výsledek těchto dvou subjektů je bolehlavem hlavě pro SPD. „Tomio Okamura by měl přemýšlet, co má dělat jinak. Roste mu konkurence,“ popisuje Vít Hloušek z Masarykovy univerzity.
George Santayana, americký filozof španělského původu, je autorem citátu: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. Kdo to bude tentokrát?
KSČM se od vypadnutí ze Sněmovny potácí pod pětiprocentní hranicí, možný úspěch ale vyhlíží v červnových volbách do Europarlamentu. V hlasování s nízkou účastí mohou skalní voliči zajistit úspěch.
K široké frontě „vlastenců“, jak se sami nazývají, pro volby do Evropského parlamentu nedojde a s největší pravděpodobností do nich půjdou roztříštění. A to pomůže sněmovní opozici ANO a SPD.
KSČM svolala na pražském Malostranském náměstí demonstraci proti česko-americké smlouvě o obranné spolupráci, kterou podepsala minulý týden ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Na Václavském náměstí v Praze se sešli lidé na protivládní demonstraci. Na místo ale dorazili i odpůrci této demonstrace, a to na vlastní antidemonstraci.
KSČM ztratila zastupitelská křesla třeba ve svých tradičních baštách na severu Moravy. Sociálním demokratům se dařilo o něco lépe. I tak ale zdaleka nedosáhli svých úspěchů z minulosti.
Nejvíce jich ubývá sociálním demokratům a komunistům. Naopak nárůstu se těší Piráti nebo nezávislé kandidátky. Ostatním stranám ale obecně počty klesají.
Jiří Bolek z Karlovarska na internetu oslavoval ruského prezidenta Vladimira Putina a schvaloval ruskou agresi na Ukrajině. Hnutí ho ze svých řad už vyloučilo.
V českém Parlamentu poprvé nezasednou komunističtí poslanci. Vrátí se tam ještě někdy? Nebo stranu čeká odchod do historie? Vladimír Kroc se ptal europoslankyně Kateřiny Konečné, předsedkyně KSČM.
Delegáti také zvolili jako prvního místopředsedu strany Petra Šimůnka a jako místopředsedkyni pro ekonomiku exposlankyni Marii Pěnčíkovou. Konečná uvedla, že chce zůstat europoslankyní.
Budoucnost strany leží podle odstupujícího předsedy strany Vojtěcha Filipa v mladých. „Myslím, že tady máme dvě generace, které jsou na řadě. To je generace 50+ nebo 40+,“ řekl pro Radiožurnál.