„Hitler skončil, bez nich by to nebylo. Ale to, že někdo vyhraje nad jedním impériem, neznamená, že sám nemá imperiální choutky,“ komentuje rozdílnou recepci osvobození Československa Michal Stehlík.
Osvobození českých zemí od nacismu neprobíhalo jen ve znamení radosti ze svobody a vítání sovětské nebo americké armády. Byla to také doba vzepětí násilí, které pokračovalo i po květnu 1945.
Před 80 lety se válka chýlila ke konci i v protektorátu Čechy a Morava, kde jednotlivá města osvobozovala americká a sovětská armáda. Jak postupovaly českým územím, popisuje další díl našeho seriálu.
Na poslední zúčtování s německými okupanty se chystal i domácí odboj, přestože byl oslabený šest let trvajícím pronásledováním, zatýkáním a popravami ze strany gestapa.
Na konci dubna vítal Hlas svobodné republiky vězně, kterým se podařilo přežít nacistické koncentrační tábory a dočkali se osvobození. I v ghettu Terezín a v Malé pevnosti se Němci chystali k ústupu.
Ruští motorkáři chtějí 9. května dojet do Treptowského parku ve východní části Berlína, kde je největší berlínský památník věnovaný vojákům Rudé armády.
Výhrůžky Ruska nejsou jediným kontextem, který letošní vzpomínku v Hirošimě provází. Rozruch způsobila taky premiéra nového životopisného filmu Oppenheimer o jednom z tvůrců atomové bomby.
Mezitím, co se letos oslavy výročí konce druhé světové války v řadě ruských měst rušily, Moskva pořádala svoji tradiční vojenskou přehlídku. Vladimír Putin na ní vyzval k vítězství na Ukrajině.
Na začátku května 1945 si Evropa zpívala píseň Škoda lásky. Americký generál Eisenhower při návštěvě Prahy řekl Čechům, že to byla právě jejich písnička, která pomohla vyhrát válku nad Hitlerem.
„Nařizuji začít přípravu k vojenské přehlídce. Uskutečníme ji 24. června, v den, kdy se roce 1945 konala legendární historická přehlídka vítězů,“ sdělil prezident Vladimir Putin.
„V ulicích se objevili falešní veteráni s řády a medailemi, které nikdy nemohli dostat, protože se narodili po druhé světové válce,“ píše Alexandr Mitrofanov o oslavách Dne vítězství v Rusku.
Poslední bitvu druhé světové války v Evropě si dnes připomenou u Památníku Vítězství ve Slivici na Příbramsku. Právě tam se bojovalo ještě čtyři dny poté, co Němci oficiálně kapitulovali.
Vítězství Spojenců nad fašistickým Německem si připomněly i Spojené státy. Prezident Barack Obama ocenil úsilí veteránů i všech ostatních, kdo se podle něj zasloužili o „záchranu světa“. Přehlídku dobových letadel sledovaly ve Washingtonu desetitisíce lidí.
Podpis kapitulace v Remeši a ocenění francouzského odboje následovaný tradičním ceremoniálem u Vítězného oblouku. Oslavy konce druhé světové války se ve Francii nesly ve střízlivějším duchu, protože ty hlavní byly ve Francii před rokem. Oslav vylodění spojenců v Normandii se tehdy zúčastnil i ruský prezident Vladimír Putin. Jeho francouzský protějšek Francois Hollande však do Moskvy nejede.
V Británii se podílel na řízení leteckých bojů za druhé světové války a po skončení bojů pomohl vybudovat vojenské letectvo v Etiopii. Přesto ho zná jen málokdo. Vítězslav Rosík byl také diplomat a profesor letectví. Pocházel z vesničky Bzové u Bojkovic na Zlínsku. Dnes mu tam odhalili pamětní desku.
Stovky lidí dnes přišly vzdát hold americkým a belgickým válečným veteránům k památníku Díky, Ameriko. Vzpomínkový akt patří k vrcholům Slavností svobody v Plzni. Město si při nich během uplynulých dní připomnělo 70 let od konce druhé světové války a osvobození americkou armádou.
Přesně před 70 lety osvobodila americká armáda Cheb. Boje v okolí města, včetně letiště, trvaly čtyři dny a vyžádaly si životy 71 amerických a 200 německých vojáků. Právě dnes si Cheb tuto událost připomněl. Kromě rekonstrukce bojů o radnici mohli návštěvníci vidět například i přehlídku vojenské techniky.
Polská média píší o plánované cestě českého prezidenta do Moskvy. Rozhodnutí Miloše Zemana zúčastnit se 9. května ruských oslav konce 2. světové války nekomentují. Konstatují ale, že je považovaný za příznivce ruského prezidenta Vladimíra Putina.