Kuleba stál v čele svého rezortu od roku 2020 a není pochyb o tom, že to byl muž na svém místě a diplomat každým coulem – vždy dokonale elegantní, vybavený výbornou angličtinou.
Ruský prezident si svými častými pobyty v opevněném venkovském sídle (hlavně během pandemie) vysloužil přízvisko „bunkrový děda“ a zároveň i pověst člověka, který se panicky bojí kdečeho.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval uchazeče o post hlavy státu USA Donalda Trumpa, aby se s ním podělil o svou představu ukončení války na Ukrajině.
V Rusku už několik let existuje tzv. Ruská občina, což je dnes největší ultrapravicová organizace v zemi. Je to společenství podporující válku na Ukrajině a stojí za tradičními hodnotami.
Již po pouhém půlroce existence této alternativy bylo jasné, že nová trasa může Ukrajině přinést podstatně víc než předchozí mezinárodní obilná iniciativa.
V Gruzii jsou zmíněným zákonem, který už se ocitl ve druhém čtení, ohroženy především nevládní organizace a nezávislá média, z více než 20 procent financovaná ze zahraničí.
Legitimitu Zelenského jakožto prezidenta kromě právních kliček navíc zajišťuje i podpora Ukrajinců. Podle nejnovějších sociologických průzkumů mu důvěřuje 69 procent obyvatelstva.
V jaké situaci je prezident Vladimir Putin? Může mít Ukrajina něco společného s útokem v Krasnogorsku? K situaci se pro radiožurnál v rozhovoru vyjádřil komentátor a odborník na Rusko Libor Dvořák.
Vladimir Putin podle očekávání na dalších šest let stvrdil svou pozici v čele Ruska. Oficiálně si tak připisuje nejlepší výsledek od rozpadu Sovětského svazu.
„Tvrdí, že z Moskvy přišel rozkaz, aby se počkalo na příjezd specialistů z metropole. Podle jiných zpráv sami lékaři nemocnice odmítli pitvu provést,“ říká zdravotník nemocnice v Salechardu.
Američtí vojenští odborníci, kteří se během léta z ukrajinské strany dostali přímo na frontu, jsou toho názoru, že pro Ukrajince je zatím obtížné připravit a realizovat opravdu velké bojové operace.
Představa nové spravedlivé války, kterou by Rusko vedlo proti svým sousedům a někdejším vazalům, se do ruských škol začala opatrně vkrádat už po anexi Krymu.
Podle Inozemceva je nejpravděpodobnějším scénářem postputinského fungování Ruska přeskupení současných elit, k němuž dojde, až Putin z jakéhokoli důvodu odejde z politiky.
Válka na Ukrajině se střídavými úspěchy na obou stranách i nadále pokračuje. V Rusku sílí podezření, že se v zemi chystá další masivní vlna mobilizace.
Zřetelných cest se v tuto chvíli nabízí hned několik. Mohou například podepsat smlouvu s ruským ministerstvem obrany a rozplynout se v nekonečných řadách ruské armády.
Ukrajina neměla, nemá a nikdy mít nebude dobyvatelské aspirace. Pro ni ovšem námořní trasa přes Bospor a Dardanely dál znamená nejdůležitější obchodní cestu, a to především pro zemědělskou produkci.
Děl, munice a obrněných transportérů dostala země původně v zásadě dost. Ženijní výbavy i taktických protivzdušných střel už bylo méně. A ještě horší situace nastala s tanky.
Přes celkový úspěch v plynové válce EU s Kremlem však nemůžeme s podobnými výsledky automaticky počítat i letos. Ochota dotovat ceny energií může vyvanout, dosavadní jednota unijních zemí povolit.
Když Šojgu se svým běloruským rezortním kolegou Chreninem v Minsku smlouvu o rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku podepisoval, uštědřil běloruskému vůdci studenou sprchu.